Rekonstrukcja rządu jeszcze w tym tygodniu?

Magdalena Targańska28 września, 20204 min

Chcielibyśmy, aby nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia – powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, jeśli tak się nie stanie, do zmian dojdzie zapewne na początku przyszłego tygodnia.

Dworczyk w RMF FM był pytany o plany po podpisaniu przez partie Zjednoczonej Prawicy umowy koalicyjnej, w tym o rekonstrukcję rządu i przygotowywane projekty ustaw.

„Chcielibyśmy, aby nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia” – powiedział. Nie wykluczył jednak, że m.in. ze względu na kalendarz prezydenta i premiera może dojść do drobnych przesunięć. „Jeżeli nie połowa tego tygodnia, to pewnie początek przyszłego” – dodał.

Na godzinę 17 w poniedziałek zaplanowane jest spotkanie Prezydium Komitetu Politycznego, które ma przedyskutować bieżącą sytuację. Z kolei źródło zbliżone do rządu przekazało PAP, że podczas spotkania kierownictwa partii „zostanie ustalony harmonogram powoływania rządu i zatwierdzony ostateczny skład Rady Ministrów”.

Szef KPRM dopytywany był w RMF FM, czy do rządu w randze wicepremiera wejdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Uważam, że tak ważne informacje powinny być komunikowane w sposób oficjalny” – powiedział. Podkreślił jednak, że ewentualna obecność Kaczyńskiego w rządzie będzie miała m.in. stabilizujący wpływ na koalicję.

Według nieoficjalnych informacji lider PiS miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

Szef KPRM pytany był także o opisywane wcześniej w mediach planowane reformy, m.in. zmianę organu prowadzącego szpitale, dekoncentrację mediów czy zmiany w sądownictwie. „Nie mamy dopracowanej agendy projektów ustaw, które będziemy jeszcze tą jesienią i zimą procedowali. Jeśli zakończy się ten proces ustaleń koalicyjnych, to zapewne cała lista tych ustaw i rozwiązań, które chcemy zaproponować, zostanie przedstawiona” – powiedział.

„W perspektywie najbliższych tygodni przedstawimy pełen spis projektów ustaw i tych dziedzin życia, które chcielibyśmy w najbliższych miesiącach zreformować” – zapowiedział Dworczyk.

Dworczyk mówił także o planowanej redukcji etatów w administracji. Jak zaznaczył, w ciągu tygodnia przedstawi Radzie Ministrów rekomendacji, w której zaproponuje ograniczenie etatów w każdym ministerstwie i KPRM. „Jesteśmy w pierwszym etapie i te rekomendacje będą dotyczyły wyłącznie ministerstw” – zastrzegł.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk