Polska reprezentacja uczestniczy w międzynarodowych e-zawodach z astronomii i astrofizyki

Karol Kwiatkowski26 września, 20206 min

Wobec odwołania z powodu pandemii 14. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki reprezentacja polskich licealistów uczestniczy zdalnie, z Chorzowa, w zorganizowanych w zamian międzynarodowych e-zawodach.

Planetarium Śląskie w Chorzowie było dotąd organizatorem ogólnopolskiej olimpiady astronomicznej – jednej z najstarszych olimpiad z przedmiotów ścisłych w Polsce. Jej zwycięzcy w ostatnich latach wchodzili w skład polskiej reprezentacji na Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA).

W tym roku w chorzowskim planetarium w marcu miała odbyć się 63. edycja olimpiady ogólnopolskiej. Została ona jednak odwołana – z powodu pandemii. Z kolei w Kolumbii rywalizować mieli uczestnicy 14. olimpiady międzynarodowej; także to wydarzenie zostało odwołane.

W zamian na szczeblu globalnym zorganizowano zawody on-line (The Global e-Competition on Astronomy and Astrophysics), w których biorą udział drużyny z 40 krajów.

Jak poinformował w piątek rzecznik Planetarium Śląskiego Jarosław Juszkiewicz, w związku z tym, że z powodu pandemii koronawirusa nie doszło do zawodów centralnych w Chorzowie, reprezentację Polski na zawody międzynarodowe wyłoniono na podstawie najlepszych wyników uzyskanych w zawodach okręgowych.

Są to: Mateusz Kapusta z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, Jakub Kappes z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej, Antoni Skoczypiec z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Michał Stefanik z IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu oraz Kornel Howil z XIII LO w Szczecinie

Juszkiewicz przekazał, że polska reprezentacja została zgrupowana w hotelu na Stadionie Śląskim, w tymczasowej siedzibie Planetarium, którego główny obiekt jest obecnie rozbudowywany. Uczestników międzynarodowych zmagań on-line czekają trzy dni zawodów.

Uczestnicy przebywający w Europie codzienne zadania otrzymują o godz. 14. (na pozostałych kontynentach o innych godzinach). Obejmują one teorię, analizę danych, a także zadania obserwacyjne. Tak jak w przypadku międzynarodowej olimpiady, uczestnicy tych zawodów rywalizują ze sobą indywidualnie i drużynowo.

Polskim zespołem opiekują się Waldemar Ogłoza i Damian Jabłeka z Planetarium Śląskiego. Pełnią oni jednocześnie rolę liderów, tłumaczy i współorganizują przedsięwzięcie. Zawody odbywają się pod okiem kamery, sędziowie sprawdzają m.in., czy zadania są rozwiązywane samodzielne. Wyniki zostaną ogłoszone podczas internetowej gali 23 października.

Polska jest jednym z krajów z grona założycieli Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. W 2011 r. olimpiada międzynarodowa została zorganizowana w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Rozbudowywane od połowy 2018 r. Planetarium Śląskie ma być gotowe w 2021 r. (pierwotnie zakończenie prac planowano w 2020 r). Ponieważ charakterystyczna siedziba placówki wpisana jest na listę zabytków, rozbudowę skierowano pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu, które jest cokołem dla starszych zabudowań, zapewniając dodatkowe 2,5 tys. m kw. powierzchni.

Wewnątrz wzgórza powstanie hala z dwoma tunelami pod obecnymi budynkami. W nowych pomieszczeniach znajdą się m.in. sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycja prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Obok Planetarium powstanie wieża widokowa, zmodernizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, przebudowane: kopuła i główna sala projekcyjna, gdzie m.in. zmieni się układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, oprócz projekcji, wydarzeń (np. konferencji, sympozjów czy koncertów).

Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. w czynną do 2018 r., choć kilkakrotnie modernizowaną, aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieściła prawie 400 osób. Obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie będzie możliwe zwiększenie tej liczby o połowę.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk