Na PGE Narodowym trwa koncert „Solidarni z Białorusią”

Magdalena Targańska26 września, 20205 min

Na PGE Narodowym w sobotę wieczorem rozpoczął się koncert solidarności Polaków z Białorusinami. Wystąpienie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, a na scenie tego wieczoru wystąpią m.in. Grzegorz Markowski, Krzysztof Cugowski, Organek i zespół Enej, a także białoruskie gwiazdy jak bard Zmicier Wajciuszkiewicz czy zespoły Petlia Pristrastija i Nizkiz.

Sobotni koncert ma wyrazić sprzeciw wobec łamania praw człowieka i zasad demokracji na Białorusi po ostatnich wyborach w tym kraju. Od wyborów prezydenckich, czyli od 9 sierpnia, w kraju dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Opozycja nie uznała Łukaszenki za prawowitego prezydenta. W sobotę kobiety w Mińsku wyszły na kolejny protest, by wyrazić swój sprzeciw wobec sfałszowania wyborów, zatrzymań przedstawicieli opozycji, w tym Maryi Kalesnikawej, a także wobec przemocy.

„Koncert na PGE Narodowym jest symbolem wsparcia społeczeństwa białoruskiego w walce o demokrację i wolność. Sytuacja na Białorusi budzi ogólnoświatowy niepokój, ludzie muszą walczyć o przyszłość narodu, ryzykując swoje zdrowie i życie. Demonstracje są tłumione z bezprecedensową brutalnością, która sprawia, że są ofiary śmiertelne i wielu rannych. Potrzebna jest pomoc i wsparcie” – tłumaczą organizatorzy koncertu. Od piątku na znak solidarności z Białorusinami na szczycie PGE Narodowego powiewa historyczna biało-czerwono-biała flaga Białorusi.

Na scenie PGE Narodowego w sobotni wieczór wystąpią największe polskie gwiazdy. Chłopcy z Placu Broni rozpoczęli koncert piosenką „Kocham wolność” po polsku i białorusku, Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z zespołu Perfect mają zaśpiewać „Chcemy być sobą”, Krzysztof Cugowski „Pieśń Niepokorną”, Luxtorpeda „Hymn”, a Sebastian Riedel „Sen o Vitorii”. Poza tym będzie można usłyszeć także Natalię Nykiel, Igora Herbuta, zespół Enej, Michała Szpaka, Natalię Zastępę, Pawła Domagałę, 0rganka i Golec uOrkiestrę.

Na scenie pojawią się również artyści z Białorusi. Białoruski muzyk i bard oraz kompozytor muzyki filmowej Zmicier Wajciuszkiewicz wykona legendarne „Mury” po białorusku. Usłyszymy także zespoły Petlia Pristrastija, Nizkiz i Volski. Artyści wystąpią przy akompaniamencie Orkiestry Tomasza Szymusia.

Ponadto koncertowi będzie towarzyszyła ponadto zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na pomoc bezpośrednio Białorusinom, a także pomogą w realizacji celów statutowych organizacji białoruskich, w tym umożliwią rozwój portalu informacyjnego Białoruś 2020 LIVE oraz portalu eksperckiego bialorus2020studium.pl. Zbiórkę organizują stowarzyszenie „Inicjatywa Wolna Białoruś” oraz fundacja Białoruski Dom, które są partnerami koncertu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który zapowiedział swoje wystąpienie podczas koncertu.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk