Winnicki do górników: nie oglądajcie się na związki zawodowe

Magdalena Targańska25 września, 20204 min

Jeśli chcecie walczyć o swoje miejsca pracy oraz o rozumną transformację energetyczną Polski, nie oglądajcie się na związki zawodowe – zaapelował do górników poseł Konfederacji Robert Winnicki. Związki wielokrotnie udowodniły, że w tej branży los związkowca jest ważniejszy, niż los górnika, robotnika – dodał.

Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa – poinformowali przedstawiciele stron. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.

„To jest zdrada polskiego górnictwa również przez związki zawodowe +poukładane+ z rządem. To z czym mamy do czynienia w ostatnim tygodniu, według dostępnych nam informacji, nosi znamiona teatru politycznego, gdzie rękami związkowców będzie przyklepywana likwidacja polskiego górnictwa” – oświadczył Winnicki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

„Jeśli chcecie walczyć o swoje miejsca pracy, ale też o rozumną transformację energetyczną Polski, nie oglądajcie się na związki zawodowe, bo one wielokrotnie udowodniły, że w tej branży los związkowca jest ważniejszy, niż los górnika, pracownika, robotnika. Dziś musimy powiedzieć, że nie chcemy regulacji unijnych, nie chcemy pakietu klimatycznego” – podkreślił poseł. Zapewnił, że Konfederacja „jest gotowa wspomóc” tych górników, którzy „nie będą oglądali się na związki zawodowe”.

B. poseł Jacek Wilk nawoływał obóz rządzący do „opamiętania się”, a do górników zaapelował, aby „nie dali się oszukać przekupionym związkowcom, żeby walczyli o nasz największy zasób narodowy, nasz największy skarb”. Wilk przekonywał, że chodzi nie tylko o miejsca pracy w górnictwie, ale też „o naszą przyszłość, jako państwa suwerennego i niezależnego także pod względem energetycznym”.

Winnicki skrytykował też „politykę klimatyczną Unii Europejskiej, dyktowaną przez francuskie lobby atomowe i niemieckie lobby wiatrakowe”. Przekonywał, że wobec takiej polityki UE, „rząd PiS-u składa całkowitą kapitulację”. „Porozumienia zawierane w Brukseli to jest zdrada polskiego górnictwa i polskiej branży energetycznej, ale też kolejne szalone podwyżki cen prądu” – oświadczył polityk.

Przyznał, że energetyka wymaga transformacji. „Jesteśmy otwarci na odnawialne źródła energii” – zaznaczył. Dodał jednocześnie, że nie zaspokoją one wszystkich potrzeb, więc – jak mówił – „alternatywą dla górnictwa węgla jest wyłącznie elektrownia atomowa, której w Polsce kolejny rok, kolejną dekadę się nie buduje”. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk