Przed Muzeum Narodowym w Warszawie odsłonięto instalację Jerzego Kaliny „Zatrute źródło”

Karol Kwiatkowski25 września, 20207 min

W tej rzeźbie jest bardzo dużo smutku, samotności; myślę, że gdyby Jan Paweł II słuchał różnych wypowiedzi w przestrzeni publicznej, to właśnie tak by się czuł – osamotniony – powiedział w czwartek podczas odsłonięcia instalacji „Zatrute źródło” p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł.

Instalację „Zatrute źródło” autorstwa Jerzego Kaliny, upamiętniającą 100-lecie urodzin Jana Pawła II, odsłonięto w basenie fontanny przed Muzeum Narodowym w Warszawie.

Warszawa, 23.09.2020. Rzeźba pt. „Zatrute źródło” autorstwa Jerzego Kaliny, na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie, 23 bm. Dzieło ma upamiętnić przypadającą w tym roku rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Stanowi też dialog z prezentowaną w 2000 roku w Galerii Zachęta instalacją pt. „Dziewiąta godzina” Maurizio Catellana – rzeźbą przedstawiającą papieża przygniecionego meteorytem. (amb) PAP/Radek Pietruszka

„Chciałbym, żebyśmy tę instalację oglądali razem z dwiema wystawami, które niedawno otwieraliśmy, tzn. +Fotorelacje. Wojna 1920+ o wojnie polsko-bolszewickiej oraz +Polska. Siła obrazu+, która mówi o sile symbolicznej malarstwa polskiego” – p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW) Łukasz Gaweł.

„Chciałbym, żeby Muzeum Narodowe było takim miejscem, w którym faktycznie toczymy rozmowę, ale merytoryczną rozmowę, na temat narodowych mitów, narodowych symboli i tego, co nas konstytuuje – tego, co nas tworzy” – podkreślił.

Gaweł ocenił, że dla niego „w tej rzeźbie jest bardzo dużo smutku, samotności”. „Nie widzę tam wielkiej siły (…). Myślę, że gdyby Jan Paweł II słuchał różnych wypowiedzi w naszej przestrzeni publicznej, to właśnie tak by się czuł – osamotniony” – mówił p.o. dyrektora MNW.

„Myślę, że to jest też okazja (…) – instalacja i te dwie wystawy – do tego, żeby odpowiedzieć sobie na najtrudniejsze pytania” – zaznaczył. „Gorąco zachęcam państwa do tego, żeby oglądać je w pakiecie – obejrzawszy instalację Jerzego Kaliny wejść do muzeum i zobaczyć te dwie wystawy. Być może wyjdziemy mądrzejsi, być może mądrzej będziemy umieli popatrzeć na nasze współczesne otoczenie, w którym żyjemy. Być może będziemy mądrzej myśleć o naszej rzeczywistości” – powiedział Gaweł.

Instalacja „Zatrute źródło” jest pierwszą pracą Jerzego Kaliny poświęconą papieżowi Polakowi. Stanowi zarazem artystyczną odpowiedź na rzeźbę Maurizio Cattelana „La Nona Ora” z 1999 r.

Kalina ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1971). Jest uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich artystów. Podejmował wiele różnych aktywności twórczych, które sam określał jako akcje plastyczne, rytualne, obrzędowe, interwencje, piktogramy żyjące.

Zapisał się w historii polskiej sztuki współczesnej jako rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, autor spektakli teatralnych oraz filmów animowanych i dokumentalnych, jeden z pierwszych polskich performerów.

Kalina jest autorem, m.in. projektu pomnika Katyńskiego „Kalwarie Polskie” w Podkowie Leśnej (1990), projektów polowych ołtarzy papieskich podczas pielgrzymek Jana Pawła II (1987, 1991 i 1999), oprawy plastycznej pogrzebu oraz grobowca księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie (1986), projektów wnętrza i witraży kaplic prezydenckich w Belwederze i Pałacu Prezydenckim, projektu ekspozycji i narracji plastycznej w Muzeum Katyńskim w Warszawie (2014), projektu pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu.

Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Totus Tuus (2017) i Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2013). W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 r. – medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk