Prezydent o żołnierzach AK: Byli to najlepsi synowie i córki Rzeczypospolitej

Magdalena Targańska25 września, 20206 min

Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej odsłonięto w piątek w Lesznie (wielkopolskie). W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda wskazał, że żołnierze AK „byli to najlepsi synowie i córki Rzeczypospolitej”.

Odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej odbyło się w piątek w południe. Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji Żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce za Ojczyznę. Monument poświęcony pamięci żołnierzy AK stanął u zbiegu ulicy Adama Mickiewicza i alei Juliusza Słowackiego.

W trakcie uroczystości odczytano list, który do jej uczestników skierował prezydent Andrzej Duda. Prezydent przypomniał, że we wrześniu 1939 r. Polskę spotkała jedna z największych tragedii w historii.

„Niemiecka III Rzesza oraz sprzymierzony z nią Związek Sowiecki najechały Rzeczpospolitą niosąc jej obywatelom śmierć, zniszczenie i ogrom cierpień. Nie było miejscowości, nie było nawet jednej rodziny, która nie odczuła strasznych skutków tamtej wojny i brutalnego zniewolenia. Także tu, w Lesznie, Polacy byli rozstrzeliwani, masowo wysiedlani, zmuszani do pracy niewolniczej i szykanowani przez okupanta, który dążył do ponownej germanizacji miasta” – zaznaczył prezydent.

Wskazał, że mimo upływu 81 lat należy powracać pamięcią do tamtych wydarzeń i starać się postępować tak, aby nic podobnego nie zdarzyło się ponownie.

„Pragniemy też stale wypełniać obowiązek pamięci wobec tych, którzy wtedy zginęli – tylko dlatego, że byli Polakami, zwykłymi ludźmi, którzy chcieli żyć w spokoju w rodzinnym mieście, we własnej Ojczyźnie. Przede wszystkim jednak mamy wieczny dług wdzięczności i czci wobec tych, którzy w imię Boga, honoru i Ojczyzny nie szczędzili żadnej ofiary, aby osłonić swoich rodaków przed aktami ludobójstwa, rabunkami i poniżeniem, przed odebraniem nam tożsamości, pamięci i duszy, aspiracji i marzeń o wolności” – napisał prezydent.

Zaznaczył, że w pierwszej kolejności dotyczy to żołnierzy, którzy po zakończeniu wojny obronnej 1939 r. kontynuowali podziemną walkę w skrajnie trudnych warunkach okupacji.

„Byli to najlepsi synowie i córki Rzeczypospolitej, którzy najpierw pod sztandarem Związku Walki Zbrojnej, a następnie w szeregach Armii Krajowej utworzyli zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego – największą i najaktywniejszą w okupowanej Europie konspiracyjną formację wojskową” – podkreślił.

Prezydent przypomniał, że nieustępliwa, mężna walka tysięcy żołnierzy tej formacji „na froncie wojny informacyjnej, w ramach działań wywiadowczych i dywersyjnych, podczas brawurowych akcji zbrojnych, potyczek i bitew stanowi jedną z najchlubniejszych kart w dziejach polskiego oręża”.

„Niech u stóp tego pomnika gromadzą się wszyscy, którzy chcą podtrzymywać pamięć o ich ofiarności i niezłomnej wierności Rzeczypospolitej Niepodległej” – dodał.

Prezydent podziękował w liście także Działaczom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – inicjatorom pomnika, a także wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do jego powstania, w tym przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej oraz władzom samorządowym Miasta Leszna.

List odczytał minister Andrzej Dera. Po uroczystości organizatorzy wydarzenia zaplanowali piknik wojskowy na terenie przyległym do alei Juliusza Słowackiego, połączony z ekspozycją sprzętu wojskowego i poczęstunkiem wojskową grochówką. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk