Nowy projekt rozporządzenia o zakazie lotów

Magdalena Targańska25 września, 20205 min

25 września 2020 r. pod obrady Rady Ministrów skierowany został projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Wrócić mają między innymi połączenia lotnicze do całej strefy Schengen. Zakazami zostanie objętych 29 krajów. Rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach 30 września – 13 października.

Jak poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała, w nowym projekcie rozporządzenia zostały po raz pierwszy zniesione wszystkie zakazy lotów w strefie Schengen. Oznacza to, że od 30 września miałyby wrócić połączenia do Hiszpanii (zakaz lotów do Francji został zdjęty wcześniej, po notyfikowaniu przez Francję obowiązkowych testów na COVID-19).

– Październik to na rynku lotniczym niski sezon, w którym co roku obserwujemy znaczący spadek ruchu lotniczego. Obecnie też widzimy, że przewoźnicy sami odwołują lub zawieszają część połączeń, spada również stopień obłożenia lotów, które się odbywają. Tym samym zakładany efekt zakazów – ograniczenia skali podróży do krajów o wyższym stopniu zakażeniu – wynika z naturalnego trendu rynkowego. Ponadto, utrzymujemy wciąż bardzo wysoki reżim bezpieczeństwa epidemiologicznego na wszystkich lotniskach w Polsce. Możemy więc bezpiecznie kontynuować stopniowe znoszenie zakazów lotów – tłumaczy wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W rozporządzeniu nadal obowiązywać będzie zasada, że państwo znajdujące się na liście zakazów może być z niej zdjęte niezwłocznie po notyfikowaniu wprowadzenia obowiązku przedstawienia aktualnego negatywnego wyniku testu na COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu.

Na nowej liście krajów, które mają być objęte zakazem, znajduje się więc 29 pozycji (pełna lista poniżej). Projekt zostanie poddany konsultacjom międzyresortowym oraz zaktualizowany po otrzymaniu najnowszych danych epidemicznych. Należy więc go traktować jako wstępną listę, która może jeszcze ulec nieznacznym zmianom.

Zgodnie z projektem zakazem objęte będą loty z następujących państw:

1. Belize;

2. Bośni i Hercegowiny;

3. Czarnogóry;

4. Federacyjnej Republiki Brazylii;

5. Królestwa Bahrajnu;

6. Państwa Izrael;

7. Państwa Katar;

8. Państwa Kuwejt;

9. Państwa Libia;

10. Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich;

11. Republiki Argentyńskiej;

12. Republiki Chile;

13. Republiki Ekwadoru;

14. Republiki Indii;

15. Republiki Iraku;

16. Republiki Kolumbii;

17. Republiki Kostaryki;

18. Republiki Libańskiej;

19. Republiki Macedonii Północnej;

20. Republiki Malediwów;

21. Republiki Mołdawii;

22. Republiki Panamy;

23. Republiki Paragwaju;

24. Republiki Peru;

25. Republiki Trynidadu i Tobago;

26. Republiki Zielonego Przylądka;

27. Stanów Zjednoczonych Ameryki;

28. Sułtanatu Omanu;

29. Wspólnoty Bahamów.

Rozporządzenie jest wydawane na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze w cyklu dwutygodniowym, aby zapewnić jak największą elastyczność w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk