Budowa metra stoi, bo… koronawirus

Paweł Skutecki23 września, 20204 min

23 pracowników budowy metra na Bemowie, głównie zajmujących się obsługą tarcz TBM i nadzorem, jest zakażonych koronawirusem – przekazał rzecznik firmy Gülermak Bartosz Sawicki. W związku z zakażeniami nie ruszyła jedna z tarcz, która zgodnie z planem miała zacząć pracę w poniedziałek.

Pierwsze zakażenia zostały zdiagnozowane w ubiegłym tygodniu. „Dwóch pracowników tarcz TBM na Bemowie zgłosiło złe samopoczucie, zostali skierowani na testy na COVID-19, testy okazały się pozytywne. W czwartek mieliśmy już kolejne dwa potwierdzone testem przypadki. Trzy osoby zgłaszały utratę węchu, dwie – złe samopoczucie. Podjęliśmy decyzję o tym, żeby przebadać – nie czekając na dalszy rozwój sytuacji – całą załogę TBM-u” – mówił w rozmowie z PAP Bartosz Sawicki, rzecznik wykonawcy tego odcinka metra – firmy Gülermak.

Jak dodał, w piątek podjęto decyzję o tym, by przebadać całą załogę pracującą na kontrakcie na Bemowie. Testy – z zachowaniem reżimu sanitarnego wymagającego m.in. podziału pracowników na grupy – wykonano w sobotę. Łącznie przebadano 200 osób. Z tej grupy zakażonych okazało się 19 osób, co łącznie daje 23 potwierdzone przypadki.

„Są to głównie pracownicy obsługujący tarcze TBM i nadzorujący te prace, ale też np. pracownik punktu informacyjnego na Bemowie” – poinformował Sawicki. Jak dodał, pracownik punktu informacji w ostatnim czasie pracował zdalnie, więc nie miał kontaktu z interesantami.

W związku z sytuacją, w sobotę ok. godz. 7 pracująca na Bemowie tarcza TBM została zatrzymana. „Musieliśmy mieć pewność, że wszyscy pracownicy są zdrowi” – podkreślił rzecznik firmy. Tarcza wznowiła drążenie w środę o godz. 10.30 – udało się przemodelować załogę tak, by wystarczyło pracowników do jej obsługi.

„Natomiast druga z tarcz, która miała wystartować w poniedziałek, nie wystartowała i nie wystartuje. Nie jesteśmy w stanie w związku z tymi zachorowaniami skompletować pełnej załogi” – powiedział Sawicki. W środę Gülermak przeprowadził kolejnych 300 testów dla pracowników biurowych oraz pracowników z kontraktu na Bródnie.

Informację o zakażeniach jako pierwsze podało radio RDC.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk