Na Białorusi wciąż trwają manifestacje. Jest wielu zatrzymanych

Paweł Skutecki20 września, 20203 min

W demonstracji, która trwa na ulicach Mińska, uczestniczą dziesiątki tysięcy ludzi. Media niezależne informują o zatrzymaniach podczas pokojowych protestów m.in. w Grodnie, Brześciu i Homlu.

Po zatrzymaniach na początku protestu w Mińsku, jego uczestnikom udało się skoncentrować i w wielkiej kolumnie przemieszczają się oni obecnie ulicami miasta. Tradycyjnie, miejsca, gdzie drogi są blokowane przez struktury siłowe, uczestnicy Marszu Sprawiedliwości próbują omijać, korygując swoją trasę. W kilku miejscach w centrum stolicy skoncentrowane są duże siły milicji i sprzętu.

Informacje o zatrzymaniach dochodzą z Grodna, gdzie w niedzielę również odbywał się marsz protestu. Według portalu TUT.byzatrzymano kilkadziesiąt osób. Wśród nich jest – jak podaje Hrodna Life – znany historyk Alaksandr Smalanczuk. Na zdjęciach i nagraniach z Grodna widać, że niektórych zatrzymań dokonywano brutalnie – funkcjonariusze m.in. rozbili szyby w aucie i wyciągnęli z niego kierowcę.

W Brześciu, jak poinformowali uczestnicy tamtejszego protestu, milicja użyła gazu łzawiącego lub pieprzowego. Według portalu TUT.by demonstrowały tam tysiące ludzi, doszło do masowych zatrzymań.

Zatrzymani są także, jak podaje centrum Wiasna, w Homlu i Mohylewie. W Mińsku Wiasna zna na razie nazwiska 21 zatrzymanych.

Protesty odbyły się też w Lidzie i innych miastach.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk