Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej 2 października rozpatrzy Trybunał Konstytucyjny

Karol Kwiatkowski19 września, 20203 min

2 października Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek 119 posłów o uznanie przesłanki embriopatologicznej za niezgodną z konstytucją. Czy oznacza koniec aborcji eugenicznej w Polsce?

W grudniu 2019 roku poseł Bartłomiej Wróblewski ponownie złożył wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. Pierwszy raz zrobił to w październiku 2017, ale wniosek ten przeleżał w zamrażarce do końca poprzedniej, ósmej, kadencji Sejmu.

Nowa, dziewiąta, kadencja Sejmu zmusiła wnioskodawców do ponownego złożenia wniosku, co nastąpiło w grudniu 2019 roku. 119 posłów PiS, Konfederacji i Kukiz’15 podpisało się pod tym wnioskiem o uznanie przesłanki embriopatologicznej (gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”), za niezgodną z konstytucją.

Wniosek poparł zarówno minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który mówił o tym niedawno w Senacie.

Według informacji Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny 1100 zabiegów przerywania ciąży wykonano w polskich szpitalach w 2019 roku, w tym 1074 z przyczyn embriopatologicznych – wynika z danych pozyskanych przez Federację w drodze wniosku o dostęp do informacji publicznej.

Różnorakie wady genetyczne pozostają główną przyczyną aborcji (67%) z przesłanki embriopatologicznej. Pozostałe przypadki (33%) dotyczą wad somatycznych jednego układu lub wielu. 25% aborcji wykonano z powodu zespołu Downa bez rozpoznania współistniejących wad somatycznych. – podaje Federacja.

Co zrobi Trybunał Konstytucyjny? Dowiemy się 2 października.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk