Koalicji Zjednoczonej Prawicy nie ma

Karol Kwiatkowski18 września, 20204 min

Koalicji Zjednoczonej Prawicy nie ma. Została ona zerwana, bo wspólnota wartości nie została potwierdzona przez naszych koalicjantów – powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

W piątek w nocy, w głosowaniu nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt – która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego – przeciw zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, a 2 było przeciw.

W tym kontekście Czerwińska została zapytana w Polskim Radiu 24 o obecny stan koalicji Zjednoczonej Prawicy. „Nasze stanowisko w tej sprawie się nie zmieniło. W naszym odczuciu i przekonaniu koalicji nie ma. To, co się stało w Sejmie, było wypowiedzeniem ze strony naszych byłych koalicjantów tejże koalicji” – opowiedziała rzeczniczka PiS.

Wyjaśniła też – „odnosząc się do sprawy ustawy o ochronie zwierząt” – że koalicja, to jest wspólnota, „wyrażającą się także we wspólnocie wartości”. „Nasze stanowisko jest bardzo jasne i stanowcze. Ono się nie zmieniło w tej sprawie. (…) Koalicja została zerwana, bo wspólnota wartości nie została potwierdzona przez koalicjantów” – dodała.

Dopytywana o przyszłość koalicji stwierdziła, że „w polityce nie można niczego wykluczyć”. Zapytana o przyspieszone wybory po rozpadzie koalicji Zjednoczonej Prawicy oceniła, że „każdy z wariantów jest możliwy, ale na dziś na pewno nie ma takiego rozstrzygnięcia”. „To, który z „wariantów przewidzianych w konstytucji zostanie zastosowany, będzie przedmiotem obrad najwyższego gremium kierowniczego PiS” na początku przyszłego tygodnia” – poinformowała.

Czerwińska była też pytana o przyszłość Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera oraz o to, czy „twarde jądro PiS – zakon Porozumienia Centrum” chce odwołania Morawieckiego ze stanowiska i zastąpienie go przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. „Nie słyszałam tego rodzaju kwestii. (…) Nie wiadomo mi nic na temat tego rodzaju propozycji, czy postulatów” – zapewniła rzeczniczka PiS. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk