Nobel dla Grety Thunberg?

Karol Kwiatkowski17 września, 20203 min

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla może zostać przyznana działaczce ekologicznej Grecie Thunberg i ruchowi Piątki dla Przyszłości, aby podkreślić związek między zniszczeniem środowiska a zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa, twierdzą niektórzy eksperci. – informuje Reuters.

Szwedzka 17-latka została nominowana przez trzech norweskich i dwóch szwedzkich parlamentarzystów i jeśli wygra, otrzyma Nobla w tym samym wieku, co Pakistanka Malala Yousafzai, najmłodsza dotychczas laureatka Nagrody Nobla.

Asle Sveen, historyk i autorka kilku książek o nagrodzie, powiedziała, że ​​Thunberg będzie silnym kandydatem do tegorocznej nagrody.

„Żadna osoba nie zrobiła więcej, aby świat skupił się na zmianach klimatycznych niż ona” – powiedział Sveen Reuterowi.

Komisja przyznała nagrodę ekologom już wcześniej, poczynając od Kenii Wangari Maathai w 2004 r. Za jej kampanię sadzenia 30 milionów drzew w Afryce, a w 2007 r. Al Gore i Międzyrządowemu Zespołowi ds. Zmian Klimatu.

W dobie kryzysu koronawirusa komisja może również zdecydować się na podkreślenie zagrożenia pokoju i bezpieczeństwa pandemiami – powiedział Dan Smith, dyrektor Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem.

„Istnieje związek między zniszczeniem środowiska a rosnącym problemem z pandemiami i zastanawiam się, czy Komitet Pokojowej Nagrody Nobla mógłby to podkreślić” – powiedział Reuterowi.

Jeśli komitet chciałby podkreślić ten trend, powiedział, że „oczywiście istnieje pokusa Grety Thunberg”.

Ruch „Piątki dla Przyszłości” rozpoczął się w 2018 roku, kiedy Thunberg rozpoczęła strajk szkolny w Szwecji, aby wywrzeć wpływ na działania na rzecz klimatu. Od tego czasu stał się globalnym protestem.

Thunberg i jej ojciec Svante, który czasami zajmuje się za nią zapytaniami medialnymi, nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.

Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do tego pomysłu, zwłaszcza ze względu na jej wiek, ale jej druga nominacja może zwiększyć jej szanse.

Irlandzkiej agencji bukmacherskiej Paddy Power faworytem jest WHO po kursie 5/2, następnie Thunberg na 3/1 i premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern na 5/1.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk