Miejsce dla osób zranionych w kościele

Paweł Skutecki13 września, 20204 min

Od środy w Poznaniu zacznie działać Regionalny Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele. Ośrodek ma być miejscem wsparcia dla pokrzywdzonych dotkniętych przemocą seksualną z terenu zachodniej i północno-zachodniej Polski.

Archidiecezja Poznańska poinformowała na swojej stronie internetowej, że ośrodek został powołany przy współudziale Archidiecezji Gnieźnieńskiej i innych diecezji. „Kościół w Polsce podejmuje kolejne inicjatywy, by przyjść z pomocą osobom dotkniętym przemocą seksualną. Jedną z nich jest powstanie w Poznaniu Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla osób zranionych w środowisku kościelnym” – przekazano.

„Odpowiednio przeszkoleni konsultanci, głównie świeccy, są gotowi przyjąć i z szacunkiem wysłuchać każdą osobę, udzielić odpowiedniej informacji i wsparcia w podjęciu adekwatnych dla danej sytuacji działań. Będą też udzielali pomocy w nawiązaniu kontaktu z prawnikiem, psychologiem lub duszpasterzem, w zależności od potrzeb i oczekiwań” – zapewniono w komunikacie.

Regionalny punkt konsultacyjny ma swoją siedzibę w Poznaniu przy ul. Wieżowej 5.A. Dyżury w ośrodku będą pełnione w każdą środę, począwszy od 16 września, w godzinach od 17 do 19. Punkt ma być do dyspozycji pełnoletnich z zachodniej i północno-zachodniej Polski.

„Udzielenie wsparcia i pomocy będzie podejmowane z poszanowaniem godności oraz z zachowaniem dyskrecji. Do punktu konsultacyjnego można zgłosić się na rozmowę osobiście lub uczynić to telefonicznie” – podano. Zgłoszenia od osób pokrzywdzonych będą przyjmowane pod numerem telefonu 693 700 645.

W komunikacie podkreślono, że konsultacja w ośrodku nie oznacza rozpoczęcia formalnej procedury prawnej. Według założeń ośrodek ma być „miejscem pierwszego kontaktu osób skrzywdzonych z przedstawicielami Kościoła, którzy pragną im pomóc i towarzyszyć”.

W punkcie osoby pokrzywdzone mają być wysłuchane, a zadaniem ośrodka jest m.in. nawiązanie kontaktu z właściwym delegatem przełożonego kościelnego i informowanie o procedurach przewidzianych przez prawo kościelne i państwowe. „Jeśli osoba zgłaszająca wykorzystanie seksualne tego sobie życzy, istnieje możliwość wsparcia podczas procedur kanonicznych i państwowych” – zapewniono.

Archidiecezja podała, że w przygotowanie punktu konsultacyjnego włączyło się Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie, a przedsięwzięcie jest wspierane finansowo przez Fundację św. Józefa.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk