The End of Gender – książka, która wzbudza wiele kontrowersji. Płeć jest binarna

Karol Kwiatkowski10 września, 20205 min

Badaczka zagadnień seksualnych, neurobiolog i dziennikarka dr Debra Soh obala popularne mity dotyczące płci kulturowej w tym fascynującym, opartym na pracach naukowych badaniu wielu aspektów tożsamości płciowej.

Większość autorów dedykuje swoje książki bliskim lub inspirującym nauczycielom. Debra Soh dedykuje swoją nową książkę The End of Gender „każdemu, kto zablokował mnie na Twitterze”.

Czy nasza płeć jest czymś, z czym się rodzimy, czy też jesteśmy uwarunkowani przez społeczeństwo? W The End of Gender dr Debra Soh stosuje podejście oparte na badaniach, aby zająć się tym gorącym tematem, demaskując popularne błędne przekonania na temat natury i wychowania oraz badając, co to znaczy być kobietą lub mężczyzną w dzisiejszym społeczeństwie.

W książce Soh zajmuje się szerokim zakresem zagadnień, takich jak neutralne pod względem płci rodzicielstwo, dzieci z dysforią płciową oraz neuronauka o transpłciowości. Zastanawia się nad przyjętym dziś poglądem, że płeć jest konstruktem społecznym, a także kwestionuje pogląd, że nie ma różnicy między tym, jak działają mózgi kobiet i mężczyzn.

Sama autorka tak mówi o swojej książce – Niektórzy ludzie będą na mnie źli za napisanie tej książki. Nie obchodzi mnie to. Napisałam ją, aby odpowiedzieć na Twoje pytania w czasie, gdy odróżnienie idei motywowanych politycznie od prawdy naukowej jest prawie niemożliwe. – twierdzi autorka.

Autorka twierdzi, że istnieją tylko dwie płcie biologiczne i nie są one „przypisywane” po urodzeniu. Męskie i żeńskie gamety (jaja, plemniki) określają naszą płeć, a płeć jest binarna i nie jest „widmem”.  Płeć, „zarówno w odniesieniu do tożsamości, jak i ekspresji”, jest oparta na biologii, a zatem jest binarna. „To nie jest konstrukt społeczny, nie jest też oddzielony od anatomii czy orientacji seksualnej”.

Według Soh:

bycie niebinarnym stało się sposobem na znalezienie wspólnoty, poczucia przynależności i akceptacji

Debra Soh

Dr Debra Soh jest neurobiologiem specjalizującym się w zagadnieniach płci, płci i orientacji seksualnej.
Jej teksty ukazały się w Harper’s Magazine, Wall Street Journal, Los Angeles Times, Globe and Mail, Scientific American, New York Magazine, Men’s Health, CBC News, Real Clear Politics, Quillette i wielu innych. Przed napisaniem „The End of Gender” była cotygodniowym felietonistą w serwisie Playboy.com.
Jako dziennikarka Debra pisze o nauce i polityce ludzkiej seksualności, wolności słowa i cenzurze w środowisku akademickim. W New York Times była opisywana jako jedna z „renegatów intelektualnej ciemnej sieci”.

Jako naukowiec, Debra prowadzi badania nad parafiliami (niezwykłymi zainteresowaniami seksualnymi) i hiperseksualnością, finansowane przez rząd Kanady za pośrednictwem Rady ds. Badań Naukowych Nauk Przyrodniczych i Inżynierii oraz Rady ds. Badań Nauk Humanistycznych i Społecznych. Jej prace były publikowane w czasopismach naukowych, w tym w Archives of Sexual Behaviour i Frontiers in Human Neuroscience.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk