NaukaWiadomościPrzeszczep flory kałowej może być szansą na wyleczenie alkoholizmu

Karol Kwiatkowski8 września, 20207 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Badacz z Virginia Commonwealth University opublikował wstępne, ale mocne dowody, które pokazują, że przeszczepianie bakterii jelitowych może mieć wpływ na wyleczenie uzależnienia od alkoholu.

Jasmohan Bajaj, lekarz gastroenterolog i specjalista ds. wątroby, przeszczepił bakterie flory kałowej, pobrane od jednej osoby, 10 ochotnikom z ciężkimi zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu i marskością wątroby. Dziewięciu z nich doświadczyło zmniejszonego łaknienia i piło mniej alkoholu, w porównaniu z tylko trzema w grupie placebo.

Badanie, opublikowane w sierpniu w Hepatology, jest najnowszym badaniem wykazującym silną korelację między bakteriami w jelitach i okrężnicach ludzi a ich stanem zdrowia. Na podstawie wyników badania autorzy doszli do wniosku, że proces ten, zwany przeszczepem mikrobioty kałowej, jest bezpieczny i „wiąże się z krótkotrwałym zmniejszeniem głodu i spożycia alkoholu” w porównaniu z placebo.

„Droga do mózgu prowadzi przez jelita” – powiedział Bajaj, profesor na Wydziale Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Wydziału Chorób Wewnętrznych Wydziału Medycyny VCU. „Te badania są wstępne, ale mogą być iskierką nadziei dla ludzi żyjących z uzależnieniami”.

Miliony komórek nerwowych wyścielają przewód pokarmowy, a jelita są jednym z największych producentów neuroprzekaźników – substancji chemicznych, które pozwalają komórkom mózgowym komunikować się ze sobą. Oś jelito-mózg, jak to się nazywa, oznacza, że ​​mózg i jelita komunikują się. Niektóre badania sugerują, że mikroflora jelitowa może regulować chemię mózgu.

Badania Bajaja opierają się na coraz większej liczbie doświadczeń, które pokazują złożone sposoby, w jaki mikrobiomy ludzkie, zwłaszcza mikrobiomy jelitowe, wpływają na zdrowie. Bajaj od lat bada zdrowie wątroby, mikrobiomy i choroby związane z uzależnieniami.

„Osoby z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu są często dyskryminowane i się poddają” – powiedział. „Ale to choroba jak każda inna. Istnieje predyspozycja genetyczna, a te mikroby jelitowe mogą sprzyjać uzależnieniom”.

Przeszczepiony materiał kałowy pochodził od jednego dawcy, którego stolec był bogaty w dwie specyficzne bakterie, Lachnospiraceae i Ruminococcaceae, których brakowało w stolcu uczestników badania. Otrzymali przeszczep przez lewatywę, a losowo wybrana połowa z nich otrzymała placebo. Wszyscy wrócili na wizyty kontrolne – zarówno rozmowy kwalifikacyjne, jak i testy.

„U dziewięciu na 10 pacjentów, którzy otrzymali przeszczep, faktycznie zmniejszyło się łaknienie na alkohol i zmniejszył się pomiar metabolitów związanych z alkoholem w moczu” – powiedział Bajaj. „Obiektywnie ograniczyli picie”.

Uczestnicy, którzy otrzymali przeszczep, również zgłaszali poprawę jakości życia, a testy poznawcze potwierdziły poprawę kontroli hamowania. Natomiast tylko trzech uczestników placebo zauważyło poprawę.

Bajaj podkreślił, że wyniki pierwszej fazy badania na tak małą skalę są bardzo wstępne.

W badaniu wzięło udział 20 mężczyzn, głównie weteranów, z marskością wątroby. Bajaj ma nadzieję, że badania zostaną rozszerzone o szerszą grupę pacjentów z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu i bez marskości wątroby.

„Badania dr. Bajaja nad uzależnieniami są niezwykle ważne i aktualne, i nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę, co wyniknie z rozszerzonych badań w przyszłych fazach”- powiedział Peter Buckley, dziekan Wydziału Lekarskiego. „W VCU niestrudzenie dążymy do lepszych wyników zdrowotnych naszych pacjentów – i pacjentów na całym świecie”.

Bajaj opublikował tego lata trzy inne artykuły pokazujące związek między bakteriami jelitowymi, marskością wątroby i zdrowiem. Jedno z badań opublikowanych w Journal of Hepatology wykazało, że mężczyźni i kobiety różnie reagują na marskość wątroby i na leki ją leczące – i może to mieć związek z różnicami w mikrobiocie.

Bajaj opublikował w lipcu badanie porównujące śmiertelność pacjentów z COVID-19 i marskością wątroby z tymi, którzy cierpią tylko na jedną z tych chorób w ramach wieloośrodkowego badania. Odkrył, że pacjenci z marskością wątroby byli bardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19 niż osoby bez.

Źródło.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście − jeden =