Przeszczep flory kałowej może być szansą na wyleczenie alkoholizmu

Karol Kwiatkowski8 września, 20207 min

Badacz z Virginia Commonwealth University opublikował wstępne, ale mocne dowody, które pokazują, że przeszczepianie bakterii jelitowych może mieć wpływ na wyleczenie uzależnienia od alkoholu.

Jasmohan Bajaj, lekarz gastroenterolog i specjalista ds. wątroby, przeszczepił bakterie flory kałowej, pobrane od jednej osoby, 10 ochotnikom z ciężkimi zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu i marskością wątroby. Dziewięciu z nich doświadczyło zmniejszonego łaknienia i piło mniej alkoholu, w porównaniu z tylko trzema w grupie placebo.

Badanie, opublikowane w sierpniu w Hepatology, jest najnowszym badaniem wykazującym silną korelację między bakteriami w jelitach i okrężnicach ludzi a ich stanem zdrowia. Na podstawie wyników badania autorzy doszli do wniosku, że proces ten, zwany przeszczepem mikrobioty kałowej, jest bezpieczny i „wiąże się z krótkotrwałym zmniejszeniem głodu i spożycia alkoholu” w porównaniu z placebo.

„Droga do mózgu prowadzi przez jelita” – powiedział Bajaj, profesor na Wydziale Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Wydziału Chorób Wewnętrznych Wydziału Medycyny VCU. „Te badania są wstępne, ale mogą być iskierką nadziei dla ludzi żyjących z uzależnieniami”.

Miliony komórek nerwowych wyścielają przewód pokarmowy, a jelita są jednym z największych producentów neuroprzekaźników – substancji chemicznych, które pozwalają komórkom mózgowym komunikować się ze sobą. Oś jelito-mózg, jak to się nazywa, oznacza, że ​​mózg i jelita komunikują się. Niektóre badania sugerują, że mikroflora jelitowa może regulować chemię mózgu.

Badania Bajaja opierają się na coraz większej liczbie doświadczeń, które pokazują złożone sposoby, w jaki mikrobiomy ludzkie, zwłaszcza mikrobiomy jelitowe, wpływają na zdrowie. Bajaj od lat bada zdrowie wątroby, mikrobiomy i choroby związane z uzależnieniami.

„Osoby z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu są często dyskryminowane i się poddają” – powiedział. „Ale to choroba jak każda inna. Istnieje predyspozycja genetyczna, a te mikroby jelitowe mogą sprzyjać uzależnieniom”.

Przeszczepiony materiał kałowy pochodził od jednego dawcy, którego stolec był bogaty w dwie specyficzne bakterie, Lachnospiraceae i Ruminococcaceae, których brakowało w stolcu uczestników badania. Otrzymali przeszczep przez lewatywę, a losowo wybrana połowa z nich otrzymała placebo. Wszyscy wrócili na wizyty kontrolne – zarówno rozmowy kwalifikacyjne, jak i testy.

„U dziewięciu na 10 pacjentów, którzy otrzymali przeszczep, faktycznie zmniejszyło się łaknienie na alkohol i zmniejszył się pomiar metabolitów związanych z alkoholem w moczu” – powiedział Bajaj. „Obiektywnie ograniczyli picie”.

Uczestnicy, którzy otrzymali przeszczep, również zgłaszali poprawę jakości życia, a testy poznawcze potwierdziły poprawę kontroli hamowania. Natomiast tylko trzech uczestników placebo zauważyło poprawę.

Bajaj podkreślił, że wyniki pierwszej fazy badania na tak małą skalę są bardzo wstępne.

W badaniu wzięło udział 20 mężczyzn, głównie weteranów, z marskością wątroby. Bajaj ma nadzieję, że badania zostaną rozszerzone o szerszą grupę pacjentów z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu i bez marskości wątroby.

„Badania dr. Bajaja nad uzależnieniami są niezwykle ważne i aktualne, i nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę, co wyniknie z rozszerzonych badań w przyszłych fazach”- powiedział Peter Buckley, dziekan Wydziału Lekarskiego. „W VCU niestrudzenie dążymy do lepszych wyników zdrowotnych naszych pacjentów – i pacjentów na całym świecie”.

Bajaj opublikował tego lata trzy inne artykuły pokazujące związek między bakteriami jelitowymi, marskością wątroby i zdrowiem. Jedno z badań opublikowanych w Journal of Hepatology wykazało, że mężczyźni i kobiety różnie reagują na marskość wątroby i na leki ją leczące – i może to mieć związek z różnicami w mikrobiocie.

Bajaj opublikował w lipcu badanie porównujące śmiertelność pacjentów z COVID-19 i marskością wątroby z tymi, którzy cierpią tylko na jedną z tych chorób w ramach wieloośrodkowego badania. Odkrył, że pacjenci z marskością wątroby byli bardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19 niż osoby bez.

Źródło.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk