Szukamy nowych mechanizmów odporności gospodarczej, potrzebujemy więcej synergii między światem badawczym a przemysłem – mówiła we wtorek na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała, że Polska stara się o organizację w 2026 r. zawodów WorldSkills w Poznaniu.
Wskazała na programy i działania rządu, które są filarami rozwoju innowacyjności. Wymieniła min. ulgę na badania i rozwój, doktoraty wdrożeniowe i powołanie pierwszej w Polsce, a trzeciej w Europie sieci badawczej – „Łukaszewicz”.
Podkreśliła, że jesteśmy w momencie redefiniowania modeli rozwojowych i polityk publicznych, ale też poszukiwania nisz. Dodała, że te nisze „wypełniają” m.in. laureaci zawodów WorldSkills.
Podczas podpisania porozumienia między Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji a Grupą Azoty, która zadeklarowała wsparcie polskich zawodników startujących w WorldSkills, Emilewicz zapowiedziała, że Polska stara się o organizację w 2026 roku zawodów WorldSkills w Poznaniu.
Zdaniem szefowej rozwoju, polski przedsiębiorca już nie chce być producentem taniego produktu. „Po 30-latach transformacji jesteśmy gotowi za sprawą kompetencji ludzkich w polskich firmach wsiąść do pociągu w roli maszynisty, a nie pasażera, który spóźnia się ciągle na peron” – mówiła.
Biorący udział w dyskusji Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek zwrócił uwagę, że warto traktować naukę i szkolnictwo średnie, branżowe i wyższe jak inwestycję. „I to jedną z najlepszych, jakie powinniśmy w Polsce podejmować”.
Zapowiedział m.in. konkurs dla 100 najlepszych kół naukowych, które dostaną wsparcie finansowe na realizację projektów, które „pokazują, że uczymy się i pracujemy, żeby poprawiać jakość naszego życia i żeby wzmacniać nasze rozwiązania gospodarcze”.
Wspomniał o programie doktoratów wdrożeniowych, których już jest 1500, a uczelnie są coraz bardziej zainteresowane ich wdrożeniem i komercjalizacją.
WorldSkills (oraz EuroSkills) to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, których zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 28 państw z Europy i aż 80 państw w edycji globalnej. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe – czytamy na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która została nominowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do roli instytucji koordynującej przygotowanie Polski do udziału w konkursach EuroSkills i Worldskills. (PAP)
autorka: Longina Grzegórska-Szpyt
[democracy id=”1″]