Według informacji z prokuratury bez sabotażu w „Czajce”

Karol Kwiatkowski7 września, 20203 min

Awaria kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” nie była wynikiem celowego działania – poinformowała poniedziałkowa „Rzeczpospolita”, powołując się na informacje prokuratury.

„Rz” przypomniała, że „szokującą hipotezę o tym, że system odprowadzania ścieków w oczyszczalni +Czajka+ mógł zostać uszkodzony na skutek +sabotażu lub innego działania o charakterze terrorystycznym+, postawił zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie w zawiadomieniu do prokuratury”.

Jednak, jak ustaliła „Rzeczpospolita”, oględziny zniszczonego tunelu, przeprowadzone na miejscu przez policjantów i prokuratorów, tej wersji przeczą – nie znaleziono nic, co wskazywałoby na celowe uszkodzenie instalacji.

W ubiegły czwartek śledczy na miejscu dokonali oględzin zniszczonej kanalizacji. Policjanci – w tym doświadczony pirotechnik – i dwaj prokuratorzy weszli do tunelu jednocześnie z dwóch stron – od strony lewobrzeżnej (ul. Farysa) oraz praskiej (Zakładu Świderska), posuwając się naprzód.

Według relacji uczestników oględzin przytoczonej przez „Rz”, sam tunel pozostał nienaruszony. Jednak ciśnienie z uszkodzonej rury i napierające od spodu ścieki uniosły posadzkę tunelu (rury są pod posadzką), a w pewnym miejscu wybrzuszyły ją i wyrwały jej konstrukcję. Idące naprzeciw siebie ekipy śledczych nie spotkały się, oddzieliła je odległość ok. 8 metrów. „W tym miejscu posadzka tunelu, po której szliśmy, uniosła się już tak wysoko i była tak zawalona gruzem z uszkodzonej podłogi tunelu, że dalej nie dało się iść. (…) Nie ujawniono śladów osmoleń charakterystycznych dla użycia materiałów wybuchowych” – stwierdził w rozmowie z gazetą policyjny pirotechnik.

„Czy możliwe byłoby wpuszczenie ładunku do rury?” – zapytała „Rz”. – „Wykluczone, system wychwytuje nawet drobne przedmioty” – powiedział gazecie jeden ze śledczych.(PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk