Prezydent: Rozwój Trójmorza służy całej Unii Europejskiej

Magdalena Targańska7 września, 20206 min

Rozwój Trójmorza i współpraca w ramach Trójmorza służą całej Unii Europejskiej – powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Konferencji Giełd Trójmorza.

Prezydent zaznaczył, że choć rozmawiamy o współpracy rynków kapitałowych, ale można powiedzieć szerzej – jednego wielkiego rynku kapitałowego tej części Europy – Trójmorza. Jak zaznaczył, to jedna trzecia terytorium UE i jedna czwarta społeczeństwa UE. „I to tylko 10 proc. kapitału, więc to cały czas za mało, ale zarazem wielka perspektywa” – ocenił.

Duda przypomniał, że Trójmorze należy do najważniejszych obszarów jego pracy w ciągu ostatnich pięciu lat. Zwrócił przy tym uwagę na ambicje i wielkie szanse, które dają naszej części Europy, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, wchodzącemu w tej chwili w dorosłe życie.

„Ale naszym wielkim zadaniem dzisiaj jest stworzyć im jak najlepszą bazę do tego, by mogli działać” – powiedział. Dodał, że „budujemy lotniska po to, żeby potem można było dalej rozwijać flotę lotniczą i stawać się jedną z potęg, jeżeli chodzi o ten rodzaj przemysłu”.

Jednocześnie prezydent podkreślił, że przed Polską stoi szansa – największa od XVII w. – i naszym zadaniem jest jej wykorzystanie.

„Mam nadzieję, że będziemy ze sobą współpracowali, budując pomyślność naszych krajów, naszych narodów, naszej części Europy, a w efekcie i całej Unii Europejskiej” – powiedział.

„Bo nie mam żadnej wątpliwości, że rozwój Trójmorza, który tak mocno wpisuje się w ideę równego rozwoju państw w ramach Unii Europejskiej, współpraca Trójmorza, która ten rozwój naszej części Europy ma przyspieszyć, służy całej Unii Europejskiej, służy całej Wspólnocie” – ocenił.

Andrzej Duda zauważył, że podstawowym elementem, którym kierowano się tworząc współpracę w ramach Trójmorza, nie była wielka polityka, ale raczej gospodarka. „Chodziło przede wszystkim o inwestycje. Dostrzegaliśmy jasno i wyraźnie, że poziom infrastruktury w naszej części Europy, właśnie w tej przestrzeni Północ-Południe, jest absolutnie niedostateczny” – tłumaczył.

Dodał, że to właśnie chciano zmienić: wybudować autostrady i drogi ekspresowe; linie kolejowe – przynajmniej średniej prędkości; dobre połączenia energetyczne, które będą zapewniały bezpieczeństwo. „Po to, żebyśmy mogli tę współpracę pomiędzy sobą rozwijać i pod względem gospodarczym i pod względem międzyludzkim” – mówił. Wskazał na turystykę, relacje międzyludzkie i handel.

Prezydent zaznaczył, że współpraca w ramach Trójmorza ma wiele formatów, zaangażował się w nią biznes. „Jakby nie było, to biznes jest solą ziemi i jeżeli ktoś ma ten rozwój prowadzić, my jako politycy ten rozwój możemy stymulować (…), ale bez tych, którzy działają na rynku, bez biznesu, inwestycji nie będzie” – podkreślił.

Zwrócił uwagę na wspólne inicjatywy, powstanie m.in., Indeksu Trójmorza CEE Plus, Funduszu Inicjatywy Trójmorza, listy projektów priorytetowych, Forum Regionów, Forum Ekonomicznego.

„Rynek kapitałowy odgrywa w tym wszystkim niebagatelną rolę” – podkreślił prezydent zaznaczając, że uczestnicy spotkania współtworzą ten rynek i mają wpływ na podmioty, które w poszczególnych krajach działają. To, jak wskazał, są często firmy z branż najnowocześniejszych technologii, a skłonienie ich do współpracy może dać efekt synergii.

„Bardzo się cieszę, że współpraca się nawiązuje, przez co inicjatywa Trójmorza wypełnia się treścią” – powiedział Duda. (PAP)

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk