Pomorski Sanepid poinformował w niedzielę, że badanie wody pobranej dwa dni wcześniej u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej wykazało, iż jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Badanie miało związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
O wynikach badania próbek wody Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował w niedzielę na swojej stronie internetowej. W zamieszczonym tam komunikacie Sanepid wyjaśnił, że analiza dotyczyła próbek pobranych w piątek czyli w dniu, w którym do ujściowego odcinka Wisły, a tym samym do Zatoki Gdańskiej, dotarła pierwsza fala ścieków płynących rzeką z Warszawy.
Sanepid poinformował w komunikacie, że badano próbki pobrane z Zatoki w rejonie gdańskiego Świbna oraz Mikoszewa, czyli w punktach leżących na wysokości dwóch przeciwległych brzegów Wisły.
W komunikacie wyjaśniono, że badania wykazały, iż jakość wody „w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli”.
Sanepid przypomniał, że w związku z awarią sieci przesyłającej ścieki do warszawskiej „Czajki” próbki wody we wspomnianych dwóch punktach Zatoki Gdańskiej pobierane są codziennie. „W przypadku pogorszenia jakości wody w ww. kąpieliskach, wydany zostanie stosowny komunikat” – podkreśliły służby.
Wcześniej Sanepid informował, że na terenie województwa pomorskiego „brak jest ujęć wody potencjalnie narażonych na zanieczyszczenie” w związku z awarią w warszawskiej oczyszczalni. Służby apelowały jednocześnie o unikanie kontaktu z wodą z Zatoki Gdańskiej i Wisły. Ostrzeżenie kierowano zwłaszcza do osób uprawiających sporty wodne, wędkarzy, rolników pobierających wodę z Wisły do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw.
Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę 29 sierpnia. W jej efekcie nieczystości – poddane ozonowaniu i oczyszczane mechanicznie – są zrzucane do Wisły. Obecnie na obu brzegach Wisły, w okolicy mostu Marii Skłodowskiej-Curie, kontynuowane są prace przygotowawcze do budowy tymczasowego rurociągu, którym popłyną nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.
Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” miała miejsce rok temu. W jej efekcie nieczystości także były zrzucane do Wisły. (PAP)