Ponad stu protestujących zatrzymano w Mińsku

Paweł Skutecki6 września, 20202 min

Podczas akcji protestacyjnych w niedzielę na Białorusi zatrzymano ponad 100 osób – przekazało białoruskie MSW, cytowane przez agencję Interfax-Zapad. Centrum Wiasna informuje z kolei o 169 zatrzymanych tylko w Mińsku.

„Tak, były administracyjne zatrzymania uczestników nielegalnych akcji. Odbywały się w ciągu dnia w całym kraju. To ponad 100 zatrzymanych” – oświadczyła rzeczniczka resortu Wolha Czemadanawa. Dodała, że więcej informacji w sprawie zatrzymanych przekaże w poniedziałek.

„Najważniejsze, że nie dopuszczono do żadnych nadzwyczajnych wydarzeń” – zaznaczyła rzeczniczka.

Centrum Wiasna podaje, że do zatrzymań doszło też m.in. w Grodnie, Brześciu, Baranowiczach, Mohylewie i Witebsku. Centrum pisze, że w Grodnie zatrzymano ok. 30 uczestników pokojowej akcji protestu. Według Wiasny wśród zatrzymanych są dziennikarze Biełsatu, BiełaPAN i Białoruskiego Radia Racyja.

Czemadanawa poinformowała w serwisie Telegram o ponad 10 zatrzymanych w Witebsku i wszczęciu postępowania karnego w związku z zastosowaniem przemocy wobec milicjanta przez uczestnika akcji protestacyjnej.

Na Białorusi odbywają się demonstracje przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim z 9 sierpnia, które według oficjalnych rezultatów wygrał Alaksandr Łukaszenka. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk