ZagranicaSzef WHO: „szczepionkowy nacjonalizm” przedłuży walkę koronawirusem

Magdalena Targańska4 września, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w piątek, że wszystkie państwa muszą połączyć siły w walce z pandemią koronawirusa, a „nacjonalizm szczepionkowy” tylko tę walkę przedłuży.

WHO i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) pracują wspólnie nad planem globalnej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Jednak pewne kraje zapewniły sobie własne dostawy szczepionek dzięki umowom dwustronnym – pisze Reuters.

„Nacjonalizm szczepionkowy przedłuży pandemię” – podkreślił Tedros, który już wielokrotnie wzywał wszystkie państwa, by we własnym interesie przyjęły globalne podejście do walki z Covid-19.

Poinformował też, że rozmawiał z ministrami zdrowia krajów G20, do których zaapelował, by unikali ponownego wprowadzania kwarantanny i zamrażania gospodarki.

Główna doradczyni naukowa WHO Soumya Swaminathan powiedziała, że żadna szczepionka na koronawirusa nie może zostać dopuszczona do globalnego obrotu bez wystarczających badań, które dowiodą jej skuteczności i bezpieczeństwa.

„Żadna szczepionka nie będzie stosowana masowo, dopóki regulatorzy (rynku) nie będą mieli do niej zaufania, rządy nie będą miały zaufania i WHO nie będzie przekonane, że spełnia ona minimum standardów bezpieczeństwa” – podkreśliła. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × five =