MSZ uruchomiło quiz nt. wiedzy o II wojnie światowej; jego rozwiązanie proponuje m.in. ambasadzie Rosji

Karol Kwiatkowski1 września, 20203 min

MSZ uruchomiło we wtorek quiz nt. wiedzy o II wojnie światowej. W teście, który można rozwiązać po polsku, angielsku i rosyjsku, padają pytania m.in. o pakt Ribbentrop-Mołotow, rtm. Pileckiego czy konferencję w Jałcie. Do rozwiązania quizu polskie MSZ nominowało na Twitterze m.in. MSZ Rosji.

„Dziś rusza nasz quiz promujący wiedzę o #IIWŚ i Flaga Polski wśród odbiorców za granicą! Quiz jest dostępny po PL, EN i RU. A Ty, ile zdobędziesz punktów? Sprawdź i nominuj innych!” – zachęca na Twitterze resort spraw zagranicznych.

Do rozwiązania testu resort nominował ambasady: Estonii, Łotwy, Wielkiej Brytanii i USA, a w angielskiej wersji swego profilu także MSZ Federacji Rosyjskiej.

Składający się z 18 pytań quiz jest dostępny pod adresem: https://www.gov.pl/web/quizWW2. Pytania dotyczą m.in. paktu Ribberntrop-Mołotow, tzw. Grupy Ładosia, rtm. Witolda Pileckiego, obozu Auschwitz-Birkenau, lądowania aliantów w Normandii czy konferencji jałtańskiej.

We wtorek mija 81 lat od wybuchu II wojny światowej, która była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Polska, której żołnierze uczestniczyli w większości kampanii wojennych na frontach całego świata, poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Do dzisiaj rozmiar strat i zakres represji nie jest dokładnie znany; historycy szacują, że Polska straciła ok. 5,9 mln swoich obywateli. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk