Indie oskarżają Chiny o „prowokacyjne ruchy wojsk” przy spornej granicy

Magdalena Targańska31 sierpnia, 20203 min

Ministerstwo obrony Indii oskarżyło w poniedziałek władze Chin o „prowokacyjne ruchy wojsk” przy spornej granicy w zachodnich Himalajach, które indyjskie oddziały zdołały „udaremnić”. W lipcu Pekin i Delhi uzgodniły, że przyspieszą wycofywanie wojsk z tego regionu.

„W nocy z 29 na 30 sierpnia 2020 roku oddziały Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej naruszyły wcześniejsze porozumienie osiągnięte dzięki zaangażowaniu armii i dyplomacji” – głosi komunikat indyjskiego resortu obrony.

Armia indyjska „podjęła kroki, by umocnić nasze pozycje i udaremnić wysiłki Chin w kierunku jednostronnej zmiany faktów na tym terenie” – napisano w oświadczeniu.

Pekin jak dotąd nie skomentował tych informacji.

Pod koniec lipca Indie i Chiny uzgodniły, że przyspieszą wycofywanie wojsk z rejonu spornej granicy w zachodnich Himalajach, gdzie w czerwcu w starciach zginęło 20 indyjskich żołnierzy.

15 czerwca doszło do potyczki w dolinie rzeki Galwan; nie było wymiany ognia, ale w walce na pięści, kamienie i metalowe pręty zginęli indyjscy żołnierze. Indyjskie media informowały też o co najmniej 40 zabitych Chińczykach. Pekin nie potwierdził informacji o tych stratach.

Starcie było najpoważniejszym incydentem na spornej granicy chińsko-indyjskiej od ponad 50 lat. Obie strony oskarżały się wzajemnie o sprowokowanie agresji i naruszenie ustalonej linii podziału, którą określono w 1962 roku.

Po incydencie w dolinie rzeki Galwan chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadziła ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w Tybecie, na wysokości ponad 4,7 tys. metrów n.p.m.

Spór terytorialny pomiędzy Chinami a Indiami toczy się od dziesięcioleci. Do mniejszych potyczek dochodziło w tym roku kilkakrotnie. Indie oskarżyły Chiny o wysłanie tysięcy żołnierzy do doliny Galwanu. Według komentatorów Pekin mogła zirytować budowa przez Delhi infrastruktury drogowej w pobliżu granicy. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk