[DUŻO ZDJĘĆ] Berlińska policja próbowała przerwać demonstrację przeciwników restrykcji epidemicznych

Karol Kwiatkowski29 sierpnia, 202014 min

Policja w Berlinie próbowała przerwać w sobotę demonstrację przeciwników restrykcji, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Tłum nie chciał zrezygnować z manifestacji z powodu (sic!) nieprzestrzegania rygorów sanitarnych i demonstracja się odbyła.

Demonstranci zebrali się przed południem przed Bramą Brandenburską. Ledwo jednak ruszyli, zostali zatrzymani przez kordon policji, która nakazała rozejść się do domów. „Pomimo wielokrotnych próśb ze strony policji nie był zachowany minimalny dystans społeczny. Dlatego nie było innej możliwości niż rozwiązanie demonstracji” – napisano w policyjnym komunikacie.

Berlińska policja w środę oficjalnie zakazała demonstracji przeciwników obostrzeń pandemicznych. „Trzeba się liczyć z tym, że uczestnicy będą łamali obowiązujące przepisy o ochronie przed zakażeniami” – mówił szef resortu spraw wewnętrznych niemieckiej stolicy Andreas Geisel. W piątek sąd administracyjny uchylił jednak tę decyzję, ale uczestnikom demonstracji postawił warunek zachowywania co najmniej 1,5-metrowego dystansu społecznego.

Sobotnia demonstracja odbyła się, mimo prób zatrzymania, pod hasłem „Święto wolności i pokoju”. Zgromadziła m.in. działaczy wypowiadających się przeciwko szczepieniom i sympatyków skrajnej prawicy. „Opór” – skandowano jeszcze przed rozwiązaniem demonstracji, a na plakatach widniały hasła: „Zatrzymać szaleństwo pandemii”, „Skończyć z dyktaturą koronawirusa”. Raz za razem tłum skandował: „Opór” i „My jesteśmy narodem”.

Pojawiły się też transparenty nawołujące kanclerz Angelę Merkel do dymisji i przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Jak relacjonowała Deutsche Welle niektórzy demonstranci nieśli zdjęcia Merkel, wicekanclerza Olafa Scholza i ministra gospodarki Petera Altmaiera i premiera Bawarii Markusa Soedera, ubranych w więzienne stroje z napisem „Winny”.

Według zapowiedzi organizatorów w demonstracji miało wziąć udział 22 tys. osób. Władze miasta zmobilizowały na to wydarzenie 3 tys. policjantów, z czego 1000 w ramach wsparcia dla policji berlińskiej przyjechało z różnych krajów związkowych. Ile osób wzięło udział trudno ocenić, mowa jest o setkach tysięcy. Niektóre źródła podają milion i więcej.

W ostatnich tygodniach w Niemczech odnotowano wzrost liczby infekcji koronawirusem, a urzędnicy wyrazili zaniepokojenie, że protestujący mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 podczas wieców oraz podczas podróży z i do Berlina.

Niemcy były chwalone za sposób radzenia sobie z pandemią; wprowadzono tam znacznie mniej drastycznych ograniczeń niż w innych krajach europejskich. Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych epidemii, wynosząca 9 291, stanowi jedną czwartą zgonów na Covid-19 w Wielkiej Brytanii.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Piotr

    30 sierpnia, 2020 at 3:08 pm

    Brawo Europo bo tam nie tylko Niemcy Szli Ale Szacun dla Niemiec za takie zorganizowanie .My idziemy ponownie 12 Września Zapraszamy wszystkich Polaków ktorzy maja juz dosyć tego Szaleństwa i Takich Rzadzacych ktorzy sprzedaliby nas za paczkę fajek.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk