Borrell apeluje do Rosji, by nie interweniowała na Białorusi

Magdalena Targańska28 sierpnia, 20203 min

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na piątkowej konferencji prasowej po konsultacjach ministrów spraw UE zagranicznych w Berlinie zaapelował do Rosji, by nie interweniowała na Białorusi oraz by „respektowała pragnienia i demokratyczne wybory” Białorusinów.

Borrell odniósł się do czwartkowej wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który oznajmił, że w Rosji sformowana została rezerwa spośród funkcjonariuszy organów ochrony prawa, która w razie konieczności może być wysłana na Białoruś.

„Słyszałem wiele razy, że Moskwa uznaje, iż to, co się dzieje na Białorusi, jest jej sprawą wewnętrzną i nie chce ona ingerencji zewnętrznej. Zakładam, że dotyczy to również jej samej” – oznajmił szef dyplomacji UE.

Putin przekazał w czwartek, że prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poprosił go o „sformowanie pewnej rezerwy z funkcjonariuszy organów ochrony prawa”, i że on spełnił tę prośbę.

„Jednak umówiliśmy się też, że ta rezerwa nie będzie wykorzystywana dopóty, dopóki sytuacja nie będzie wymykać się spod kontroli i dopóki elementy ekstremistyczne, zasłaniając się hasłami politycznymi, nie przekroczą określonych granic i nie zaczną po prostu rozboju” – powiedział Putin.

Rosyjski prezydent zauważył, że w umowie o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi oraz w ramach Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym istnieją zapisy głoszące, że państwa członkowskie powinny udzielać sobie pomocy „w obronie suwerenności, granic zewnętrznych i w obronie stabilności”. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk