ZagranicaPutin i Łukaszenka znów omówili telefonicznie sytuację na Białorusi

Karol Kwiatkowski24 sierpnia, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali w poniedziałek telefonicznie; przywódcy omówili sytuację na Białorusi po wyborach prezydenckich i dostawy na Białoruś rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Prezydenci ustalili, że Białorusini w trybie dobrowolnym wezmą udział w trzecim etapie testów szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowanej w Rosji. Białoruś będzie też pierwszym krajem, do którego szczepionka ta zostanie dostarczona” – czytamy oświadczeniu służb prasowych Łukaszenki.

Komunikat głosi też, że szefowie państw omówili sytuację zarówno wewnątrz Białorusi, jak i w wymiarze zewnętrznym, „szczególnie na kierunku zachodnim”

Kreml wydał po rozmowie komunikat, w którym przekazał, że strony kontynuowały „omawianie sytuacji na Białorusi”. Łukaszenka „poinformował o krokach podejmowanych w celu unormowania sytuacji w kraju” – głosi oświadczenie.

Nie wspomniano w nim o dostawach rosyjskiej szczepionki na Białoruś, a jedynie o tym, że prezydenci poruszyli kwestię „współpracy dwustronnej w kwestii przeciwdziałania infekcji koronawirusem”.

W okresie protestów powyborczych na Białorusi, które rozpoczęły się po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, dwaj prezydenci kilkakrotnie rozmawiali telefonicznie. Putin był jednym z pierwszych przywódców, który pogratulował Łukaszence wygranej w wyborach.

Kreml ostrożnie wypowiada się na temat fali protestów na Białorusi, ale krytykuje rzekomą ingerencję z zewnątrz w wydarzenia w sąsiednim kraju.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedemnaście − 15 =