Merkel i Maas wzywają władze Rosji do wyjaśnienia sprawy Nawalnego

Magdalena Targańska24 sierpnia, 20202 min

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem wezwali w poniedziałek Rosję do wyjaśnienia podejrzanego zatrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności.

„W związku ze znaczącą rolą Nawalnego w opozycji politycznej w Rosji tamtejsze władze są pilnie wezwane do wyjaśnienia tej sprawy do samego końca i przy pełnej przejrzystości” – zaapelowali we wspólnym oświadczeniu.

Politycy podkreślili, że winni „muszą zostać zidentyfikowani i pociągnięci do odpowiedzialności”.

„Mamy nadzieję, że Nawalny całkowicie wyzdrowieje. Najlepsze życzenia kierujemy też do jego rodziny, która przechodzi trudny czas” – przekazali Merkel i Maas.

W komunikacie nie wspomina się prezydenta Rosji Władimira Putina – zauważa agencja dpa.

Lekarze zajmujący się Nawalnym w berlińskim szpitalu Charite oświadczyli wcześniej w poniedziałek, że dotychczasowe badania wskazują na próbę otrucia.

Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej w Rosji, został hospitalizowany w czwartek w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował przymusowo w Omsku.

Na prośbę rodziny Nawalny w nocy z piątku na sobotę został przetransportowany lotniczym ambulansem z Omska do szpitala w Berlinie. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk