Poznań jest jednym z trzech polskich miast, w których będzie można zobaczyć interaktywną instalację artystyczną stworzoną przez Goethe-Institut. To element europejskiego programu kulturalnego, który powstał z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. „Znikający mur” będzie stał na placu Wolności od 24 do 27 sierpnia, a jego element będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.
– Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów, jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów – im więcej osób ją odwiedzi, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej – mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.
Równolegle do prezentacji w Polsce „Znikający mur” będzie pokazywany również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii/Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie.
„Znikający mur” to wyjątkowe zestawienie ulubionych cytatów nadesłanych przez mieszkanki i mieszkańców Europy – fragmenty piosenek, wierszy, cytaty z ulubionych filmów, powieści i pism filozoficznych. Instalacja nie tylko gromadzi cytaty wygrawerowane na małych klockach, lecz także prezentuje językową i duchową różnorodność naszego kontynentu oraz bogactwo europejskiej kultury. Zwiedzający instalację będą mogli zabrać ze sobą na pamiątkę bądź przekazać najbliższym tyle klocków, ile uniosą.
Instalacja składa się z prostokątnej ramy o ażurowej konstrukcji z pleksiglasu, w której znajduje się 6000 podłużnych drewnianych klocków z cytatami. Klocki, w dowolnej ilości, będzie można wyjąć i zabrać ze sobą. Gdy wszystkie klocki znajdą swoich właścicieli, pozostanie jedynie przezroczysta konstrukcja – mur znika!