PolskaTylko u nasEpidemia nie skończy się nigdy. To efekt decyzji nowego ministra zdrowia

Paweł Skutecki Paweł Skutecki22 sierpnia, 2020133 min

Nowy minister zdrowia zaczął urzędowanie z przytupem: przygotował rozporządzenie dające pracownikom sanepidu potężne nagrody za wykonywanie kontroli podczas epidemii. Problem w tym, że epidemię de facto ogłaszają ci, którzy dzięki niej będą zarabiali prawie dwa razy tyle co przed nią. 

Projekt rozporządzenia z 20 sierpnia „w sprawie trybu przyznawania pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykonującym czynności kontrolne dodatku specjalnego do wynagrodzenia oraz wysokości tego dodatku” to prawdziwe kuriozum, które niestety będzie skutkowało permanentnym stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii. W propozycji ministra znajduje się zapis, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii dodatek specjalny za czynności kontrolne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych może być przyznany w wysokości do 75 procent wynagrodzenia zasadniczego pracownika sanepidu. Mało tego: rozporządzenie ma działać także wstecz, bo… covid-19. 

Formalnie stan epidemii ogłasza rozporządzeniem minister zdrowia. Obecnie obowiązujące wygląda zresztą tak:

Tymczasem zgodnie z Ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi minister ogłasza epidemię na wniosek… sanepidu.

Jeżeli zagrożenie epidemiczne lub epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłasza i odwołuje, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.

Trudno oczekiwać, że epidemia kiedykolwiek się skończy, skoro zależy to od ludzi, którzy zwyczajnie i wprost mają z tego stanu poważne korzyści finansowe.

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki

Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny. Redaktor naczelny portalu Nasza Polska.

Zobacz także

13 komentarzy

  • Avatar
    jakub

    22 sierpnia, 2020 at 10:15 pm

    to jest jawna łapówka. i nadaje się to do prokuratury.

    Odpowiedz

    • Avatar
      Mariusz

      23 sierpnia, 2020 at 9:19 am

      Której? Ziobrowej? Wy dalej nie rozumiecie o co tu chodzi??? Na prawdę!!!

      Odpowiedz

    • Avatar
      Lidia

      25 sierpnia, 2020 at 10:40 pm

      W tej chwili jest do 25% wynagrodzenia, ale dostaje się np. tylko 8 %. Do 25 to nie znaczy 25. Do tego jak nie będzie w budżecie Stacji to nie będzie nic. Tak to niestety wygląda. Obecnie nie ma żadnych pieniędzy za nadgodziny.

      Odpowiedz

  • Avatar
    Xxx lpu

    23 sierpnia, 2020 at 1:28 pm

    Nie ma pandemi !!!!! Wypier….. od nas obywateli !!!!

    Odpowiedz

  • Avatar
    Iga

    23 sierpnia, 2020 at 3:59 pm

    Ludzie, ludzie, komentarzami w internecie rzeczywistości nie zmienimy. Pora się zjednoczyć. Kolejne miasta ogłaszają swoje protesty. 29 sierpnia czekamy na Was w Rudzie Śląskiej (plac Jana Pawła II) o 12:00. Później 12.09. po raz trzeci będzie ogólnopolski, wielki protest w Warszawie. Oczywiście media wszystko przemilczą lub zakłamią. Dlatego bądźcie i na żywo sprawdźcie jak protesty będą wyglądać.

    Odpowiedz

    • Avatar
      Neon

      25 sierpnia, 2020 at 4:30 pm

      > 29 sierpnia czekamy na Was w Rudzie Śląskiej

      Macie jakiś „plakat”? Wydarzenie na fejsie, tłicie, czy gdziekolwiek? Ktoś o tym wie? Ja bym się przejechał ale wygląda na to że byłbym tam sam…

      Odpowiedz

  • Avatar
    Neon

    23 sierpnia, 2020 at 9:22 pm

    > 29 sierpnia czekamy na Was w Rudzie Śląskiej (plac Jana Pawła II) o 12:00. Później 12.09. po raz trzeci będzie ogólnopolski, wielki protest w Warszawie

    Jakiś źródła?

    Odpowiedz

  • Pingback: „Epidemia” nie skończy się nigdy. To efekt „decyzji nowego ministra” „zdrowia” [od mg: wszyscy wiemy, że o wszystkim decyduje ktoś inny, zza kulis, z poza Polski, a ci wszyscy aktorzy to tylko kolejne pionki w tej grze] – 7777777blog

  • Avatar
    Justyna

    25 sierpnia, 2020 at 5:54 am

    To jest nie do pomyślenia,nam ucianaja pensje ,bo jest kryzys ,ale dla sanepidu na nagrody mają ,to ciekawe ,to jest przestępstwo,jawne oszustwo.

    Odpowiedz

  • Avatar
    YZ

    25 sierpnia, 2020 at 1:10 pm

    Zgłaszam pomysł racjonalizatorski do wykorzystania.
    Nie dałoby się wylobbować w ww rozporządzeniu dodania jeszcze jednego punktu:
    „Naliczone premie mogą zostać wypłacone nie wcześniej niż po odwołaniu stanu epidemii.”

    W ten sposób przedłużanie rzekomej epidemii mogłoby się okazać mniej korzystne dla urzędników.
    Albo pójść jeszcze dalej:
    „Naliczone premie mogą zostać wypłacone nie wcześniej niż pół roku po odwołaniu stanu epidemii.”
    Żeby mniej opłacalne było odwołanie epidemii, spieniężenie dodatków a po tygodniu ogłoszenie epidemii na nowo.

    Odpowiedz

  • Avatar
    Lidia

    25 sierpnia, 2020 at 10:41 pm

    W tej chwili jest do 25% wynagrodzenia, ale dostaje się np. tylko 8 %. Do 25 to nie znaczy 25. Do tego jak nie będzie w budżecie Stacji to nie będzie nic. Tak to niestety wygląda. Obecnie nie ma żadnych pieniędzy za nadgodziny.

    Odpowiedz

  • Avatar
    robert

    25 sierpnia, 2020 at 10:42 pm

    W tym dniu również w Berlinie zapowiadana jest potężna demonstracja przeciwko lipnej pandemi.
    Trzeba protestować…..

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × five =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl