ZagranicaMSZ z niepokojem śledzi rozwój sytuacji w sprawie Aleksieja Nawalnego

Magdalena Targańska20 sierpnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z niepokojem śledzi rozwój sytuacji wokół przypuszczeń na temat otrucia jednego z najbardziej znanych polityków pozasystemowej opozycji w Rosji – Aleksieja Nawalnego – podało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z niepokojem śledzi rozwój sytuacji wokół przypuszczeń na temat otrucia jednego z najbardziej znanych polityków pozasystemowej opozycji w Federacji Rosyjskiej – Aleksieja Nawalnego. Wierzymy, że polityk powróci wkrótce do zdrowia, a wszelkie okoliczności zostaną szczegółowo wyjaśnione” – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Jeden z przywódców opozycji antykremlowskiej w Rosji, Aleksiej Nawalny, jest hospitalizowany w Omsku na oddziale reanimacji – poinformowała w czwartek jego rzeczniczka Kira Jarmysz.

Lekarze ze szpitala w Omsku określili jego stan jako „ciężki” i zarazem „stabilny” – podała w czwartek agencja RIA Nowosti. Współpracownicy polityka przekazali, że został podłączony pod respirator.

Wydział zdrowia we władzach obwodu omskiego poinformował, że stan Nawalnego jest ciężki. „Nad postawieniem diagnozy i wyjaśnieniem, co się z nim dzieje, pracują lekarze wszystkich specjalności. Zrobiono wszystkie analizy i przeprowadzono wszelkie badania” – zapewniły służby prasowe.

Nie jest pewne, że opozycjonista Aleksiej Nawalny został otruty – powiedział w czwartek dziennikarzom przedstawiciel szpitala. Oświadczył, że jedną z przyczyn stanu Nawalnego może być „naturalne zatrucie”. Stan Nawalnego określił jako ciężki i stabilny. Nie odpowiedział na pytanie, czy istnieje zagrożenie dla życia

Około roku temu Nawalny trafił do szpitala w Moskwie z objawami ostrej reakcji alergicznej. Przewieziono go wówczas do szpitala z aresztu, gdzie odbywał karę administracyjną. Wówczas polityk nie wykluczał, że został otruty.

44-letni Nawalny jest prawnikiem i działaczem opozycji, autorem popularnego w Rosji bloga. Założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją regularnie publikuje materiały śledcze na temat nadużyć korupcyjnych w najwyższych kręgach rosyjskich władz.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście + 1 =