Cały wojskowy akademik na kwarantannie, bo podchorąży miał koronawirusa

Paweł Skutecki20 sierpnia, 202013 min

119 podchorążych i jeden żołnierz zawodowy Wojskowej Akademii Technicznej zostali objęci kwarantanną w jednym z akademików w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z podchorążych – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa uczelni Ewa Jankiewicz.

Kwarantannę – decyzją komendanta Wojskowego Oddziału Medycyny Prewencyjnej w Modlinie – wprowadzono w środę. Podchorąży i żołnierz spędzają ją w Akademiku Wojskowym nr 5. „Ściśle przestrzegane są wszystkie wymagane środki ostrożności i bezpieczeństwa. Posiłki dostarczane są zgodnie z obowiązującymi procedurami” – zapewniła Jankiewicz.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u podchorążego, który zamieszkiwał w akademiku. Obecnie, również w warunkach kwarantanny, przebywa w miejscu zamieszkania.

Pod koniec marca, po wykryciu przypadku zakażenia Sars-Cov-2 u podchorąży, kwarantannę wprowadzono w Akademiku Wojskowym nr 3. Objęła ona 358 podchorążych i czterech żołnierzy zawodowych. Zakończono ją w drugiej połowie kwietnia, gdy wszystkie osoby uzyskały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Sama WAT angażuje się w pomoc w zwalczaniu epidemii. Jak wynika z informacji dostępnych na jej stronie, podchorążowie, którzy pokonali koronawirusa, oddali swoje osocze krwi na rzecz chorych na COVID-19, a do szpitali trafiły też przyłbice produkowane na uczelni. Zespół inżynierski z Akademii, obok zespołu z Politechniki Warszawskiej, zaangażował się ponadto w prace nad hełmem wspierającym oddychanie u pacjentów z COVID-19. W kwietniu programiści z WAT i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zostali z kolei nagrodzeni za stworzenie aplikacji, która pomaga wykrywać ogniska COVID-19. (PAP)

 

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

Leave a Reply

Koszyk