PolskaCały wojskowy akademik na kwarantannie, bo podchorąży miał koronawirusa

Paweł Skutecki20 sierpnia, 202013 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

119 podchorążych i jeden żołnierz zawodowy Wojskowej Akademii Technicznej zostali objęci kwarantanną w jednym z akademików w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z podchorążych – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa uczelni Ewa Jankiewicz.

Kwarantannę – decyzją komendanta Wojskowego Oddziału Medycyny Prewencyjnej w Modlinie – wprowadzono w środę. Podchorąży i żołnierz spędzają ją w Akademiku Wojskowym nr 5. „Ściśle przestrzegane są wszystkie wymagane środki ostrożności i bezpieczeństwa. Posiłki dostarczane są zgodnie z obowiązującymi procedurami” – zapewniła Jankiewicz.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u podchorążego, który zamieszkiwał w akademiku. Obecnie, również w warunkach kwarantanny, przebywa w miejscu zamieszkania.

Pod koniec marca, po wykryciu przypadku zakażenia Sars-Cov-2 u podchorąży, kwarantannę wprowadzono w Akademiku Wojskowym nr 3. Objęła ona 358 podchorążych i czterech żołnierzy zawodowych. Zakończono ją w drugiej połowie kwietnia, gdy wszystkie osoby uzyskały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Sama WAT angażuje się w pomoc w zwalczaniu epidemii. Jak wynika z informacji dostępnych na jej stronie, podchorążowie, którzy pokonali koronawirusa, oddali swoje osocze krwi na rzecz chorych na COVID-19, a do szpitali trafiły też przyłbice produkowane na uczelni. Zespół inżynierski z Akademii, obok zespołu z Politechniki Warszawskiej, zaangażował się ponadto w prace nad hełmem wspierającym oddychanie u pacjentów z COVID-19. W kwietniu programiści z WAT i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zostali z kolei nagrodzeni za stworzenie aplikacji, która pomaga wykrywać ogniska COVID-19. (PAP)

 

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • jakub

    20 sierpnia, 2020 at 3:18 pm

    na jakiej podstawie prawnej Ci żołnierze zostali objęci kwarantanną?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

szesnaście − 13 =