Podwyżki w kancelarii prezydenta

Paweł Skutecki19 sierpnia, 20205 min

Prezydent nie wprowadza podwyżek, natomiast wydaje przepisy wykonawcze; zmiana zarządzenia jest konsekwencją przyjętego w ustawie budżetowej na rok wskaźnika wynagrodzeń w sferze budżetowej – tak w środowym oświadczeniu Kancelaria Prezydenta odniosła się do artykułu „Rzeczpospolitej” o podwyżkach.

W środowym wydaniu „Rz” informowała o podwyżkach, jakie mają wejść w życie od września i zgodnie z zarządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy obejmą wszystkich 400 pracowników Kancelarii – od dyrektora generalnego do referenta. Najniższe – według dziennika – miałyby wynieść 500 zł, a najwyższe 1,5 tys. zł.

Kancelaria Prezydenta opublikowała w środę oświadczenie, w którym informacje podane przez „Rz” określiła jako „nieznajdujące potwierdzenia w faktach”.

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie wprowadza podwyżek, natomiast wydaje przepisy wykonawcze w drodze zarządzenia w odniesieniu do pracowników Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zmiana zarządzenia jest konsekwencją przyjętego w ustawie budżetowej na rok 2020 wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej – 106 proc.” – czytamy w oświadczeniu.

Zmiana zarządzenia – jak dodała KPRP – podyktowana była zaktualizowanym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, a zmiany dotyczyły „dostosowania minimalnych wartości miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego do wzrostu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę”.

Według KPRP zwiększenie poziomu miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego nie oznacza automatycznej podwyżki, a stwarza taką możliwość w ramach posiadanych przez kancelarię środków na wynagrodzenie danego pracownika. Według Kancelarii Prezydenta informacja o podniesieniu zarobków doradców o 2 tys. zł to „daleko idąca nadinterpretacja”.

„W odniesieniu do żadnego z pracowników nie jest możliwy wzrost wynagrodzenia o 2 tys. zł, ponieważ nikt nie zarabia tyle, aby 6 proc. stanowiło 2 tys. zł. Nie jest także możliwe, aby ktokolwiek otrzymał +zastrzyk gotówki na poziomie 12 tys. zł+” – czytamy w oświadczeniu.

Ponadto KPRP podkreśliła, że pensja szefa kancelarii nie jest regulowana zarządzeniem, a wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Kancelaria Prezydenta zdementowała również informację o 400 osobach, które otrzymają podwyżki, ponieważ zatrudnia jedynie 341 osób w komórkach organizacyjnych.

W oświadczeniu zaznaczono, że nieprawdziwa jest informacja o zarobkach prezydenta – 12,6 tys. zł (to wynagrodzenie zasadnicze), która stanowi 1 z 3 składników miesięcznego wynagrodzenia głowy państwa – obok dodatku funkcyjnego i dodatku za wysługę lat.

KPRP podkreśliła również, że średnia wynagrodzenie zasadnicze za lipiec 2020 r. wyniosło 6632 zł (7816 zł brutto), a nie 10 tys. zł.

Kancelaria Prezydenta stwierdziła, że nie miała szans przygotować informacji na pytanie dziennikarki „Rzeczpospolitej” w terminie, ponieważ zostało wysłane o godz. 22.12 w dniu 17 sierpnia. Dodatkowo w oświadczeniu zamieszczono kopię e-maila dziennikarki, zwracającej się o skomentowanie kwestii podwyżek.  (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk