Agencja Stanów Zjednoczonych ds. mediów uhonorowała Zofię Korbońską

Magdalena Targańska19 sierpnia, 20205 min

Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Globalnych Mediów (USAGM) uhonorowała okolicznościowym wspomnieniem byłą dziennikarkę sekcji polskiej Głosu Ameryki, nieżyjącą już Zofię Korbońską, która działała w ruchu oporu w Polsce w czasie drugiej wojny światowej.

„USAGM i Głos Ameryki będą zawsze z wdzięcznością pamiętać o Zofii Korbońskiej i wszystkich dziennikarzach Głosu, dawnych i obecnych, którzy pracowali i pracują na rzecz wolności i demokracji” – głosi okolicznościowe oświadczenie USAGM przesłane PAP.

Korbońska (z domu Ristau) zmarła w Waszyngtonie przed 10 laty. Była członkinią AK, a po wojnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymała azyl jako uchodźca polityczny. W roku 1948 dzięki rekomendacji byłego ambasadora USA w Polsce Arthura Bliss Lane’a dostała pracę w Głosie Ameryki.

„Korbońska pracowała najpierw w Nowym Jorku, a później w Waszyngtonie, używała pseudonimu Zofia Orłowska, aby chronić swoją rodzinę i przyjaciół w Polsce przed represjami. Także po przejściu na emeryturę, po ponad 30 latach pracy, Korbońska wciąż pisała i nagrywała audycje dla rozgłośni w latach 80.” – przypomina USAGM.

Korbońska urodziła się w Warszawie w 1912 roku. Ryzykowała życiem pod okupacją niemiecką pisząc i kodując tajne depesze radiowe do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie.

„Wiele jej depesz, które dotarły do wolnego świata, zostało nadanych z powrotem do okupowanej Europy przez BBC (również przez radiostację Świt). Zawierały informacje o mordowaniu polskiej inteligencji przez Gestapo, eksterminacji polskich Żydów i eksperymentach medycznych na więźniarkach obozów koncentracyjnych” – podkreśla amerykańska agencja.

Zwraca uwagę, że niezależnie od tajnej pracy radiowej, Korbońska pracowała też u boku męża Stefana Korbońskiego, szefa Kierownictwa Walki Cywilnej i Delegata Rządu RP na Kraj. W 1980 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem przyznał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów.

Wkrótce po zakończeniu II wojny światowej Korbońscy zostali aresztowani w Polsce przez NKWD i zwolnieni po kilku długotrwałych przesłuchaniach. Obawiając się kolejnego aresztowania, w 1947 roku uciekli do Szwecji.

W 2006 roku Korbońska otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy. Prezydent RP Lech Kaczyński przyznał jej Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

„Zofia Korbońska zmarła w Waszyngtonie 16 sierpnia 2010 roku. W przemówieniu na jej pogrzebie dr Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta Jimmy’ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego, stwierdził: +Zofia Korbońska – bohatersko odważna w walce, rozważna na politycznej emigracji, była przykładem oddanej i udanej służby wielkiej sprawie” – przypomina USAGM.

(PAP)

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk