ZagranicaAgencja Stanów Zjednoczonych ds. mediów uhonorowała Zofię Korbońską

Magdalena Targańska19 sierpnia, 20205 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Globalnych Mediów (USAGM) uhonorowała okolicznościowym wspomnieniem byłą dziennikarkę sekcji polskiej Głosu Ameryki, nieżyjącą już Zofię Korbońską, która działała w ruchu oporu w Polsce w czasie drugiej wojny światowej.

„USAGM i Głos Ameryki będą zawsze z wdzięcznością pamiętać o Zofii Korbońskiej i wszystkich dziennikarzach Głosu, dawnych i obecnych, którzy pracowali i pracują na rzecz wolności i demokracji” – głosi okolicznościowe oświadczenie USAGM przesłane PAP.

Korbońska (z domu Ristau) zmarła w Waszyngtonie przed 10 laty. Była członkinią AK, a po wojnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymała azyl jako uchodźca polityczny. W roku 1948 dzięki rekomendacji byłego ambasadora USA w Polsce Arthura Bliss Lane’a dostała pracę w Głosie Ameryki.

„Korbońska pracowała najpierw w Nowym Jorku, a później w Waszyngtonie, używała pseudonimu Zofia Orłowska, aby chronić swoją rodzinę i przyjaciół w Polsce przed represjami. Także po przejściu na emeryturę, po ponad 30 latach pracy, Korbońska wciąż pisała i nagrywała audycje dla rozgłośni w latach 80.” – przypomina USAGM.

Korbońska urodziła się w Warszawie w 1912 roku. Ryzykowała życiem pod okupacją niemiecką pisząc i kodując tajne depesze radiowe do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie.

„Wiele jej depesz, które dotarły do wolnego świata, zostało nadanych z powrotem do okupowanej Europy przez BBC (również przez radiostację Świt). Zawierały informacje o mordowaniu polskiej inteligencji przez Gestapo, eksterminacji polskich Żydów i eksperymentach medycznych na więźniarkach obozów koncentracyjnych” – podkreśla amerykańska agencja.

Zwraca uwagę, że niezależnie od tajnej pracy radiowej, Korbońska pracowała też u boku męża Stefana Korbońskiego, szefa Kierownictwa Walki Cywilnej i Delegata Rządu RP na Kraj. W 1980 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem przyznał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów.

Wkrótce po zakończeniu II wojny światowej Korbońscy zostali aresztowani w Polsce przez NKWD i zwolnieni po kilku długotrwałych przesłuchaniach. Obawiając się kolejnego aresztowania, w 1947 roku uciekli do Szwecji.

W 2006 roku Korbońska otrzymała tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy. Prezydent RP Lech Kaczyński przyznał jej Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

„Zofia Korbońska zmarła w Waszyngtonie 16 sierpnia 2010 roku. W przemówieniu na jej pogrzebie dr Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta Jimmy’ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego, stwierdził: +Zofia Korbońska – bohatersko odważna w walce, rozważna na politycznej emigracji, była przykładem oddanej i udanej służby wielkiej sprawie” – przypomina USAGM.

(PAP)

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × 1 =