Hongkong zawiesza traktaty o ekstradycji z Francją i Niemcami

Magdalena Targańska12 sierpnia, 20203 min

Władze Hongkongu ogłosiły w środę zawieszenie traktatów ekstradycyjnych z Francją i Niemcami. Stało się to kilka dni po tym, gdy te dwa państwa podjęły podobne kroki na znak protestu przeciwko ograniczaniu swobód obywatelskich w Hongkongu – informuje AFP.

„Oba kraje upolityczniły współpracę w kwestiach prawnych podważając tym samym podstawy współpracy prawnej między Hongkongiem, Niemcami i Francją” – napisano w komunikacie władz Hongkongu.

Na początku sierpnia francuskie MSZ ogłosiło, że z powodu narzucenia przez Chiny tej byłej kolonii brytyjskiej prawa o bezpieczeństwie państwowym Francja nie będzie ratyfikować umowy ekstradycyjnej z Hongkongiem podpisanej na początku maja 2017 roku.

Kilka dni wcześniej podobną decyzję podjęło niemieckie MSZ, również uzasadniając ją ostatnimi wydarzeniami w Hongkongu, w szczególności przełożeniem wyborów parlamentarnych o rok z powodu pandemii koronawirusa – przypomina AFP.

Swoje traktaty ekstradycyjne z Hongkongiem zawiesiła także Kanada, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia. Te decyzje są reakcją na obowiązujące od 30 czerwca w Hongkongu nowe prawo o bezpieczeństwie państwowym – ocenia francuska agencja.

Narzucone Hongkongowi przez władze centralne ChRL przepisy przewidują kary nawet dożywotniego więzienia za nieprecyzyjnie określone przestępstwa uznawane przez Pekin za działalność wywrotową, terrorystyczną, separatystyczną lub zmowę z zagranicznymi siłami. Według opozycji i wielu zachodnich komentatorów przepisy oznaczają kres wolności i praworządności, które odróżniały Hongkong od Chin kontynentalnych. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk