Wybory w Razem; nowy zarząd bez Zandberga

Karol Kwiatkowski10 sierpnia, 20203 min

Partia Razem wybiera nowe władze. Ze względu na ograniczoną kadencyjność, do Zarządu Krajowego nie będzie mógł wejść m.in. Adrian Zandberg; zarząd zostanie zmniejszony z dziewięciu do pięciu osób – powiedziała PAP Paulina Matysiak z Zarządu Krajowego.

„Wybory odbywają się drogą elektroniczną, kandydatury można zgłaszać na latarniku wyborczym dostępnym dla członków i członkiń partii” – powiedziała Matysiak. Kandydatury można zgłaszać od 1 do 13 sierpnia. Do 20 sierpnia trwa kampania wyborcza prowadzona internetowo na partyjnym forum. Dzięki temu – zauważyła Matysiak – członkowie partii mogą prowadzić dyskusję z kandydatami i kandydatkami, zadawać im pytania, także jeśli zgłoszą się w ostatnim dniu.

Wybory statutowych organów odbędą się 21-24 sierpnia według ordynacji pojedynczego głosu przechodniego – pozwalającej na stopniowanie poparcia. „Każdy głos wskazuje preferencje – od najbardziej do najmniej pożądanych kandydatur, głosowanie odzwierciedla preferencje wszystkich wyborczyń i wyborców, którzy oddali ważny głos” – podkreśliła Matysiak.

Członkinie i członkowie partii wybiorą Radę Krajową (34 mandaty) i Zarząd Krajowy. Będzie się on tym razem składał z pięciu, a nie dziewięciu osób. Wybory odbywają się też do Partyjnego Sądu Koleżeńskiego i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Do nowego zarządu – ze względu na zasadę dwuletniej kadencji – nie będą mogli wejść należący do obecnego Zarządu Krajowego Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza ani Julia Zimmermann.

Razem nie ma przewodniczącego, władzę sprawują organy kolegialne; we wszystkich obowiązuje parytet płci.

Zgodnie ze statutem partii, członek danego organu partii może w nim nieprzerwanie zasiadać nie dłużej niż przez cztery lata.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk