Środowiska LGBT uważają, że zatrzymanie Michał Sz. było „bezprawnym aresztowaniem aktywistki Margot”

Karol Kwiatkowski9 sierpnia, 20207 min

Około 250 osób manifestowało w niedzielne popołudnie na ul. Karmelickiej w Gdańsku (w pobliżu City Forum) w obronie społeczności LGBT. Protest zorganizowano w związku z zatrzymaniem Michała Sz. znanego jako Małgorzata Sz. „Margot”.

Organizatorami niedzielnej demonstracji pod hasełem „Przeciwko przemocy władzy” była m.in. organizacja zrzeszająca młodych socjalistów – Czerwona Młodzież – OM PPS Pomorze, a także Feministyczna Brygada Rewolucyjna Febra, Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom, Młodzi Razem, Studencki Komitet Antyfaszystowski, Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT „Tolerado”.

„Mamy dosyć przemocy władzy! Przemocy wobec kobiet, dzieci, osób nieheteronormatywnych i wszystkich, którzy sprzeciwiają się bezprawiu i niesprawiedliwości! Systemowa przemoc jest już widoczna gołym okiem! Czas przestać odwracać wzrok od krzywdy i stanąć po stronie praw każdego człowieka! Stop bzdurom!”- napisali na Facebooku organizatorzy protestu w opisie wydarzenia.

Podkreślili ponadto, że manifestacja ma związek z „bezprawnym aresztowaniem aktywistki Margot” i jest wyrazem solidarności ze wszystkimi osobami zatrzymanymi w piątek w stolicy.

„Domagamy się uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, aresztowanych bezprawnie podczas pokojowego protestu” – apelowali protestujący.

Uczestnicy zgromadzenia mieli ze sobą tęczowe flagi i transparenty z hasłami: „Stop bzdurom”, „Dajcie ludziom żyć i cieszyć się życiem”, „Łapy precz od kobiet”, „Wspieram, kocham, szanuję”, „Pomniki to nie ludzie”, „Tęcza nie obraża”, „Miłość przeciw nienawiści”, „Stop przemocy”, „Flaga na kamieniu, człowiek w więzieniu??”. Wykrzykiwali m.in.: „Wolność, równość, pomoc wzajemna”, „Wszystkich nas nie zamkniecie”.

Na placu przed City Forum utworzyła się też kilkunastoosobowa kontrmanifestacja. Jej uczestnicy trzymali transparenty m.in. z hasłami: „Murem za policją”, „Michał Sz. przestępca”, „Margot wypuścić, Michała posadzić”. W ich kierunku uczestnicy protestu w obronie osób LGBT wykrzykiwali: „Faszyści”.

„Chwilę po godzinie 16.00 w miejscu, gdzie trwał protest pojawiła się grupa osób o odmiennych poglądach. Po tym, jak zostali wylegitymowani przez funkcjonariuszy rozeszli się” – przekazał PAP asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Według szacunków policji, w manifestacji „Przeciwko przemocy władzy” uczestniczyło ok. 250 osób. Jak poinformował PAP asp. szt. Mariusz Chrzanowski, zgromadzenie do końca przebiegło spokojnie. Dodał, że uczestnicy protestu stosowali się do obowiązujących przepisów związanych z Covid-19.

Podobne manifestacje odbyły się w sobotę m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Poznaniu.

W piątek sąd zdecydował o tymczasowym, dwumiesięcznym areszcie dla aktywisty LGBT Michała Sz., przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. „Margot”. Mężczyzna jest podejrzany o czyn chuligański, polegający na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Tymczasowego aresztowania domagała się prokuratura – piątkowa decyzja sądu była uwzględnieniem tego zażalenia.

W związku tą decyzją tego samego dnia po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją – zaatakowany został m.in radiowóz. Policja zatrzymała łącznie 48 osób. W sprawie zatrzymanych interweniowali na komisariatach policji posłowie KO oraz Lewicy.

O uwolnienie „Margot” zaapelowała także komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. Zdaniem komisarz, aresztowanie aktywisty wysyła niepokojący sygnał, jeśli chodzi o wolność słowa w Polsce i prawa osób LGBT. Jak dodała, aktywista został zatrzymany za „zablokowanie propagującej nienawiść furgonetki anty-LGBT oraz nałożenie tęczowych flag na warszawskie pomniki”. Swoje stanowisko komisarz ds. praw człowieka Rady Europy wyraziła na Twitterze.

Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak przekazał PAP w niedzielę, że wszyscy zatrzymani w związki z zajściami, jakie miały miejsce w piątek w stolicy, opuścili komendy; 48 osobom przedstawiono zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku; pięć osób ma także inne zarzuty. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk