[PILNE] Bejrut płonie. Za atakiem stoi Izrael?

Paweł Skutecki4 sierpnia, 20205 min

Minister zdrowia Libanu Hamad Hasan poinformował, że w wyniku wtorkowej potężnej eksplozji w stolicy kraju Bejrucie jest wielu rannych; są też rozległe zniszczenia. Według agencji AFP doszło do dwóch silnych wybuchów.

Telewizja Al-Dżazira w relacji na żywo pokazuje ogromne płomienie i chmury dymu nad miastem. Do eksplozji doszło prawdopodobnie w porcie, gdzie magazynowane są materiały pirotechniczne.

„Siła wybuchu była ogromna – powiedziała Zeina Khodr z Al-Dżaziry, relacjonująca wydarzenia z Bejrutu. – Szłam ulicą i upadłam na ziemię. Wybuchła panika i zapanował chaos, wszędzie leży szkło”.

Wcześniej agencje przekazywały, że w centrum Bejrutu są poważne zniszczenia, w wielu budynkach wyleciały szyby z okien i posypały się sufity, a spod gruzów wyciągani są zakrwawieni ludzie.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu ostrzegł we wtorek libańskie ugrupowanie Hezbollah przed przeprowadzaniem akcji wymierzonych w Izrael. Armia tego kraju poinformowała dzień wcześniej, że udaremniła kolejną w ostatnich dniach próbę zbrojnej infiltracji, tym razem od strony Syrii.

Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły w poniedziałek wieczorem, że zaatakowały cele wojskowe w Syrii po tym, gdy czterech bojowników – najprawdopodobniej związanych z proirańskim Hezbollahem – próbowało podłożyć tego samego dnia rano materiały wybuchowe na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan.

Netanjahu, który we wtorek odwiedził bazę wojskową w Ramli pod Tel Awiwem, zapowiedział, że Izrael nie zawaha się podjąć dalszych działań odwetowych.

„Uderzyliśmy w grupę (bojowników – PAP), a teraz uderzyliśmy w tych, którzy ich wysłali. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby się bronić” – zaznaczył, cytowany przez dziennik „Israel Hajom”. „Proponuję wszystkim, w tym Hezbollahowi, by wzięli to pod uwagę” – ostrzegł.

Premier podkreślił również, że „nie są to puste słowa”, ponieważ „stoi za nimi powaga Państwa Izrael i IDF”.

Incydent miał miejsce w czasie wzmożonego napięcia po izraelskim nalocie 20 lipca, w którym w pobliżu stolicy Syrii – Damaszku, zginął bojownik Hezbollahu.

W zeszłym tygodniu IDF udaremniły również próbę infiltracji kilku bojowników tej organizacji od strony granicy z Libanem.

Po 40 latach względnego spokoju sytuacja na granicy izraelsko-syryjskiej zaostrzyła się, ponieważ Hezbollah od kilku lat rozmieszcza bojowników w Syrii w ramach irańskiego wsparcia dla reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Izrael postrzega obecność Hezbollahu i Iranu w Syrii jako strategiczne zagrożenie i w związku z tym przeprowadził już w tym kraju setki nalotów na cele powiązane z Iranem.

Hezbollah jest zarówno zbrojną organizacją, jak i szyicką partią polityczną, należącą do rządzącej koalicji w Libanie.

(PAP) (pas)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk