ZUS przestrzega przed oszustami

Magdalena Targańska3 sierpnia, 20203 min

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Polską Organizacją Turystyczną. Przestrzegają tym samym przed oszustami, którzy próbują sprzedawać bon w internecie.

Jak podkreśla ZUS i POT, z bonu turystycznego mogą skorzystać tylko osoby uprawnione. Za jego pomocą można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

Mimo to – przestrzega ZUS – w internecie pojawiły się oferty oszustów, próbujących sprzedać bon. „Nie podlega on wymianie ani na gotówkę, ani na żadne inne środki płatnicze” – podkreśla Zakład.

W ustawie o bonie turystycznym wskazano, że za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski. Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina „500 plus”) . Ponadto zgodnie z art. 5 ustawy bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

W internecie, według ZUS, pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. „Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług” – apeluje ZUS.

Zakład i Polska Organizacja Turystyczna przypominają też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS – klienci ZUS mają tam dostęp do swoich różnych danych – np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć do nich dostępu – przypomina ZUS. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk