Witek: przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim jest ważne

Karol Kwiatkowski1 sierpnia, 20203 min

Codziennie, powoli odchodzą od nas powstańcy warszawscy, dlatego przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom jest takie ważne – podkreśliła w sobotę, w 76. rocznicę wybuchu zrywu w stolicy, marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Zwróciła uwagę, że codziennie, właściwie każdego dnia powoli odchodzą od nas powstańcy warszawscy. „Stąd to przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom, młodym pokoleniom jest takie ważne” – podkreśliła.

„Ci (powstańcy), którzy wciąż żyją, ze wzruszeniem mówią o tym, że cieszą się, że młode pokolenie pamięta, że te ich przeżycia z 1944 roku – trudne, wyjątkowo ciężkie, tragiczne nie poszły na marne, że to powstanie było bardzo ważne. To był sygnał do tego, że do ostatniej kropli krwi Polacy chcą bronić niepodległości” – mówiła Witek.

Dodała, że po wojnie Polska znalazła się pod komunistycznym reżimem, ale dzisiaj – jak wskazywała – powstańcy mówią, że dożyli nareszcie wolnej, niepodległej Polski. „A powstanie 1 sierpnia 1944 roku było jedną z cegiełek budowania tej prawdziwie wolnej, suwerennej i niepodległej Polski” – podkreśliła marszałek Sejmu.

Witek wraz z prezydium Sejmu złożyła w sobotę wieniec przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przed Sejmem. Kwiaty złożyli tam też m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, reprezentująca prezydenta Andrzeja Dudę szefowa jego kancelarii Halina Szymańska, członkowie rządu, władze Warszawy i kibice Legii Warszawa.

Delegacja Sejmu z marszałek Witek złożyła też kwiaty przed pomnikiem dowódcy AK gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz pod dzwonem dowódcy Powstania Warszawskiego gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera” w muzeum Powstania Warszawskiego.

Witek rozmawiała z dziennikarzami w muzeum Powstania.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk