Braun i Winnicki domagają się od polskiego rządu informacji ws. roszczeń wobec Polski

Magdalena Targańska31 lipca, 20205 min

Informacji o kierowanych w stronę Polski roszczeniach oraz zaprzestania współpracy z „rządami, które chcą na nas wymuszać roszczenia” domagają się od polskiego rządu posłowie Konfederacji Grzegorz Braun i Robert Winnicki. Chodzi o raport amerykańskiego Departamentu Stanu i tzw. ustawę 447.

Polska i inne kraje zostały wskazane w dorocznym raporcie Departamentu Stanu jako te, które „nie uchwaliły jeszcze kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia krajowego lub odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem”. Dokument to załącznik do ustawy o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwanej ustawą 447) nie zobowiązuje żadnego z wymienionych krajów do zmian.

Poseł Winnicki zażądał w imieniu Konfederacji „czytelnych, transparentnych informacji ze strony rządu na temat kierowanych w stronę Polski roszczeń” oraz „zaprzestania jakiejkolwiek współpracy z rządami, które chcą na nas wymuszać roszczenia”.

Zwrócił uwagę, że nie są też jasne okoliczności opublikowania raportu po tegorocznych wyborach, a nie jesienią ub. roku, co było wcześniej zapowiadane. „Opublikowanie tego raportu, opóźnione o trzy kwartały, świadczy o tym, że rząd amerykański wyświadczył pewną przysługę rządowi w Warszawie. Niemniej jednak jest to ostatnia z przysług, jaką (rząd USA) wyświadczył” – ocenił Winnicki. Według niego „treść tego raportu wskazuje na stale rosnący nacisk w sprawie roszczeń majątkowych”.

Winnicki wskazał też na – jego zdaniem – „jednostronną zależność od Stanów Zjednoczonych”, a także na „jednostronną zależność od wyłącznie jednej strony sporu politycznego” w Stanach Zjednoczonych, czyli od administracji prezydenta Donalda Trumpa”.

„Te relacje wyglądają tak, że Amerykanie forsują wszystko, cokolwiek chcą w Polsce osiągnąć, ale przynajmniej +poklepują po ramionach+ rząd PiS. To się może skończyć. Od stycznia przyszłego roku, Amerykanie będą nadal forsować, co będą chcieli, ale już +bez poklepywania po ramionach+, jeśli władzę obejmie nowy prezydent Joe Biden, którego partia regularnie piętnuje Polskę za przywiązanie do tradycyjnych wartości” – zauważył Winnicki.

Według posła Grzegorza Brauna, amerykańska legislacja, sugerująca „dążenie do sprawiedliwości” (po ang. pursuit for justice) oznacza w praktyce „wielką niesprawiedliwość i nieuczciwość wobec nas Polaków”. „Mamy do czynienia z kolejną odsłoną, nie zamknięciem bynajmniej, ale otwarciem nowego etapu wywierania presji na państwo i naród polski” – ocenił poseł.

Braun zapowiedział, że Konfederacja będzie dociekała w rządzie Mateusza Morawieckiego, na jakiej podstawie w raporcie Departamentu Stanu USA wzięły się liczone w dziesiątkach miliardów dolarów kwoty ewentualnych rekompensat. Konfederacja ma też zapytać o raport polskiego MSZ, który – zdaniem posła – mógł posłużyć do przygotowania danych przez amerykańską administrację. „Polski rząd, polska dyplomacja, występuje na razie w roli +ghostwritera+, dla jakiejś części tych elukubracji rządu amerykańskiego” – przekonywał polityk. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk