PolskaBraun i Winnicki domagają się od polskiego rządu informacji ws. roszczeń wobec Polski

Magdalena Targańska31 lipca, 20205 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Informacji o kierowanych w stronę Polski roszczeniach oraz zaprzestania współpracy z „rządami, które chcą na nas wymuszać roszczenia” domagają się od polskiego rządu posłowie Konfederacji Grzegorz Braun i Robert Winnicki. Chodzi o raport amerykańskiego Departamentu Stanu i tzw. ustawę 447.

Polska i inne kraje zostały wskazane w dorocznym raporcie Departamentu Stanu jako te, które „nie uchwaliły jeszcze kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia krajowego lub odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem”. Dokument to załącznik do ustawy o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwanej ustawą 447) nie zobowiązuje żadnego z wymienionych krajów do zmian.

Poseł Winnicki zażądał w imieniu Konfederacji „czytelnych, transparentnych informacji ze strony rządu na temat kierowanych w stronę Polski roszczeń” oraz „zaprzestania jakiejkolwiek współpracy z rządami, które chcą na nas wymuszać roszczenia”.

Zwrócił uwagę, że nie są też jasne okoliczności opublikowania raportu po tegorocznych wyborach, a nie jesienią ub. roku, co było wcześniej zapowiadane. „Opublikowanie tego raportu, opóźnione o trzy kwartały, świadczy o tym, że rząd amerykański wyświadczył pewną przysługę rządowi w Warszawie. Niemniej jednak jest to ostatnia z przysług, jaką (rząd USA) wyświadczył” – ocenił Winnicki. Według niego „treść tego raportu wskazuje na stale rosnący nacisk w sprawie roszczeń majątkowych”.

Winnicki wskazał też na – jego zdaniem – „jednostronną zależność od Stanów Zjednoczonych”, a także na „jednostronną zależność od wyłącznie jednej strony sporu politycznego” w Stanach Zjednoczonych, czyli od administracji prezydenta Donalda Trumpa”.

„Te relacje wyglądają tak, że Amerykanie forsują wszystko, cokolwiek chcą w Polsce osiągnąć, ale przynajmniej +poklepują po ramionach+ rząd PiS. To się może skończyć. Od stycznia przyszłego roku, Amerykanie będą nadal forsować, co będą chcieli, ale już +bez poklepywania po ramionach+, jeśli władzę obejmie nowy prezydent Joe Biden, którego partia regularnie piętnuje Polskę za przywiązanie do tradycyjnych wartości” – zauważył Winnicki.

Według posła Grzegorza Brauna, amerykańska legislacja, sugerująca „dążenie do sprawiedliwości” (po ang. pursuit for justice) oznacza w praktyce „wielką niesprawiedliwość i nieuczciwość wobec nas Polaków”. „Mamy do czynienia z kolejną odsłoną, nie zamknięciem bynajmniej, ale otwarciem nowego etapu wywierania presji na państwo i naród polski” – ocenił poseł.

Braun zapowiedział, że Konfederacja będzie dociekała w rządzie Mateusza Morawieckiego, na jakiej podstawie w raporcie Departamentu Stanu USA wzięły się liczone w dziesiątkach miliardów dolarów kwoty ewentualnych rekompensat. Konfederacja ma też zapytać o raport polskiego MSZ, który – zdaniem posła – mógł posłużyć do przygotowania danych przez amerykańską administrację. „Polski rząd, polska dyplomacja, występuje na razie w roli +ghostwritera+, dla jakiejś części tych elukubracji rządu amerykańskiego” – przekonywał polityk. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

thirteen − seven =