Rząd będzie domagał się wyjaśnień w sprawie odrzucenia polskich projektów w związku z uchwałami „stref wolnych od LGBT”

Karol Kwiatkowski30 lipca, 20204 min

Jeżeli rzeczywiście oficjalnie informacja KE trafi do rządu, to na pewno będziemy domagali się, będziemy żądać wyjaśnień – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do odrzucenia środków na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo miast” w związku z uchwałami „stref wolnych od LGBT”.

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo miast”. W ich składanie, jak poinformowała komisarz, zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBT” lub „praw rodzinnych”.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w środę zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o stanowczą interwencję w Komisji Europejskiej, która odrzuciła wnioski sześciu polskich miast starających się unijne środki. Jak podkreślił Ziobro w środowym komunikacie MS, „komisja dyskryminuje polskie samorządy i łamie Traktat o Unii Europejskiej”.

Dworczyk był pytany w Programie 1 Polskiego Radia, czy premier będzie interweniował na poziomie Komisji Europejskiej w tej sprawie. „Na razie mamy do czynienia z pewnym faktem medialnym, tzn. jest zapowiedź, są komentarze, natomiast przynajmniej na dzień wczorajszy według mojej wiedzy nie było takiej oficjalnej informacji, w której byłyby bardzo istotne szczegóły: jaka decyzja właściwie zapadła, jaka była podstawa prawna tej decyzji” – powiedział.

„Jeżeli rzeczywiście taka informacja oficjalnie trafi do polskiego rządu, to na pewno będziemy domagali się, będziemy żądać wyjaśnień” – zapowiedział.

Jak dodał, „te informacje, które w przestrzeni medialnej się pojawiły, są przedziwne”. Podkreślił, że samorządy, które podejmowały uchwały, które miały chronić i wspierać rodzinę w modelu takim, jaki jest zapisany w polskiej konstytucji. „Nie były wymierzone w kogokolwiek, nie były absolutnie – tak jak pojawiły się sugestie gdzieś w przestrzeni medialnej – próbą dyskryminacji kogokolwiek. Nie, wspierały ten konstytucyjny model rodziny” – dodał.

We wtorek KE przyjęła listę 127 projektów w ramach programu „Partnerstwo Miast”, które łącznie otrzymały 2 324 327 euro. W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. W projekcie muszą brać udział władze miejskie z co najmniej dwóch krajów, z których co najmniej jeden jest państwem członkowskim UE. Partnerstwo miast musi mieć miejsce w jednym z krajów, które uczestniczą w projekcie.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk