ONZ: ponad 10 000 dzieci umiera każdego miesiąca z powodu głodu związanego z koronawirusem

Karol Kwiatkowski30 lipca, 20204 min

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że głód związany z koronawirusem zabija dzieci i powoduje niedożywienie na całym świecie – podała Associated Press.

Skutki kryzysu związanego z COVID-19 dla bezpieczeństwa żywnościowego będą odczuwalne przez wiele lat

– powiedział dr Francesco Branca, szef działu żywienia w Światowej Organizacji Zdrowia.

Będzie to efekt społeczny

550 000 dodatkowych dzieci cierpi każdego miesiąca z powodu wyniszczenia, stanu spowodowanego niedożywieniem, które może trwale uszkodzić rozwój fizyczny i psychiczny – donosi AP.  W publikacji zauważono, że całoroczna liczba dzieci dotkniętych wyniszczeniem wzrośnie z 47 milionów w roku poprzednim o ok. 6,7 miliona w roku bieżącym.
Analiza wykazała, że ​​w ciągu pierwszych 12 miesięcy pandemii umrze 128 000 dzieci więcej. W publikacji podkreślono, że dzieci i rodziny na całym świecie borykają się z niedoborami żywności i skokami cen żywności, szczególnie w Ameryce Łacińskiej, Azji Południowej i społecznościach Afryki Subsaharyjskiej.

Według AP, ceny żywności wzrosły znacznie w Burkina Faso, gdzie jedno na pięcioro dzieci jest chronicznie niedożywione. Ponad połowa mieszkańców tego 20 milionowego afrykańskiego kraju nie ma dość jedzenia.

„Rodzice dzieci są bez pracy” – mówi Annelise Mirabal, która pracuje w fundacji pomagającej głodującym dzieciom w Wenezueli. – „Jak zamierzają karmić swoje dzieci?” – zastanawia się Mirabal.
Według badań przeprowadzonych w maju dzieci w Stanach Zjednoczonych również cierpią z powodu braku jedzenia. W ankiecie przeprowadzonej przez Brookings Institution wśród matek w Stanach Zjednoczonych 17,4% matek z dziećmi poniżej 12 roku życia stwierdziło, że ich dzieci nie otrzymują wystarczającej ilości jedzenia.
„To niepokojące” – powiedziała „Timesowi” Lauren Bauer, która nadzorowała badanie. „Są gospodarstwa domowe, które ograniczają rozmiary porcji, a dzieci rezygnują z posiłków. Liczby są znacznie wyższe niż się spodziewałam ”.

Według AP, przywódcy Światowej Organizacji Zdrowia, UNICEF, Światowego Programu Żywnościowego oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa zażądali 2,4 miliarda dolarów funduszy na natychmiastową odpowiedź na globalny głód.

Szef programu żywieniowego UNICEF, Victor Aguyao, ostrzega, że ​​urzędnicy muszą złagodzić ograniczenia ruchu, aby umożliwić rodzinom uzyskanie pomocy.

Zamykając szkoły, zakłócając podstawową opiekę zdrowotną, powodując dysfunkcje programów żywieniowych, również stwarzamy szkody

– powiedział Aguayo AP.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk