Biskup Guzdek do harcerzy: bądźmy gotowi do służby i duchowych zmagań

Karol Kwiatkowski30 lipca, 20205 min

Bądźmy gotowi do służby i duchowych zmagań – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy bp Józef Guzdek w przesłaniu z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Duchowny zachęcił także harcerzy do kultywowania pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność Polski.

W przesłaniu przekazanym PAP w czwartek, bp Józef Guzdek zwrócił uwagę, że harcerze odegrali ważną rolę zarówno w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, jak i powstańczego zrywu stolicy w 1944 roku. „W tamtym czasie, służba, której uczyli się w skautowych szeregach, stawała się walką o wolność Ojczyzny” – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że pierwsi polscy harcerze zaangażowani byli na wielu frontach I wojny światowej walcząc o polską sprawę. „Szczególnie latem 1920 roku, zgłaszali się dobrowolnie do Wojska Polskiego lub też wstępowali do ochotniczych pułków piechoty, formowanych dla obrony Warszawy” – przypomniał bp Guzdek.

Zaznaczył, że „harcerze, zwani przez oficerów +skauciakami+, oprócz postawy służby wnosili do tych formacji wojskowych młodzieńczą pogodę ducha, braterstwo i koleżeństwo”.

Mówiąc o wkładzie harcerzy w Powstanie Warszawskie bp Guzdek zwrócił uwagę, że obok znanych batalionów „Zośka” i „Parasol” zasłużyli się także ich młodsi koledzy i koleżanki zwani „zawiszakami”. „Wspierali walczących roznosząc powstańczą pocztę i rozkazy, rozprowadzając gazety oraz gasząc pożary, pełniąc funkcje łączników, obserwatorów, a nawet saperów” – zaznaczył delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy.

Podkreślił, że u podstaw zaangażowania harcerzy leżała wiara w Boga. „W 1920 i 1944 roku inspiracje do walki o wolność Ojczyzny – nawet za cenę życia – wielu harcerzy czerpało z Ewangelii” – napisał bp Guzdek. Przypomniał jednocześnie słowa Jezusa, że: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

„Serdecznie zachęcam Was – harcerzy i skautów w kraju i poza jego granicami – do kultywowania pamięci o służbie i walce waszych poprzedników – zarówno w roku 1920, jak i w 1944” – napisał w przesłaniu biskup.

Delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy poinformował, że „zarówno msza św. w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca o godz. 18., jak i eucharystia dziękczynna w 100-lecie Bitwy Warszawskiej, odprawiana 15 sierpnia 2020 roku w godzinach porannych będą transmitowane na stronach internetowych katedry polowej Wojska Polskiego oraz Ordynariatu Polowego. „Kto może, niech włączy się do wspólnej modlitwy. Bądźmy gotowi do służby i duchowych zmagań. Czuwajmy!” – napisał w przesłaniu do harcerzy bp Guzdek. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk