Grabiec ostro o Hołowni. Zobacz co powiedział

Karol Kwiatkowski29 lipca, 20206 min

Czas przestać się mazać – tak ostatnie wypowiedzi Szymona Hołowni skomentował rzecznik PO Jan Grabiec. Ocenił, że konsolidacja opozycji będzie w przyszłości niezbędna, zaś Hołownia może być jedną z ważniejszych postaci sceny politycznej. PO jest zainteresowana bliską współpracą – dodał.

Hołownia – b. niezależny kandydat na prezydenta – ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że gdyby znalazł się w II turze wyborów z prezydentem Andrzejem Dudą, wygrałby je. Stwierdził też, że jego ruchowi – Polska 2050 – bliżej jest do ewentualnych koalicji na poziomie lokalnym, z komitetami samorządowymi, niż z partiami.

Pytany, czy Platforma Obywatelska mogła postawić w wyborach prezydenckich na kandydata bezpartyjnego, zamiast wystawiać swojego przedstawiciela – Rafała Trzaskowskiego – odpowiedział, że tak. „Tym bardziej, że to jej kładliśmy na stole, wraz z wynikami badań, które dobitnie to potwierdzały” – dodał Hołownia oceniając, że miałby większe szanse na wygranie w II turze z Andrzejem Dudą. „Myślę, że zabrakło wyobraźni obywatelskiej, politycznej, jaką teraz wszystkie partie opozycyjne zaczęły po kampanii prezentować, zabrakło koncyliacyjności” – stwierdził Hołownia.

„Czas przestać się mazać” – w taki sposób wypowiedź Hołowni skomentował w rozmowie z PAP rzecznik PO Jan Grabiec. „Nie można bez przerwy powtarzać, że +gdybym nie przegrał, to bym wygrał+” – dodał. Grabiec ocenił, że Hołownia zdobywając 13,87 proc. głosów w I turze wyborów prezydenckich uzyskał „niezły” wynik. „Gdyby wszedł do II tury, ja, jak i – przypuszczam cała Platforma Obywatelska, nie mielibyśmy żadnych wątpliwości, by stanąć obok niego, pomóc mu w kampanii roznosząc jego ulotki czy rozwieszając banery” – dodał.

Grabiec ocenił, że I tura wyborów prezydenckich była pewnego rodzaju prawyborami spośród kandydatów opozycji, gdzie miał wygrać najlepszy, by zmierzyć się z Andrzejem Dudą. „I tak się stało” – stwierdził. „Nic nie wiem, aby władzom Platformy przedstawiono sondaż w którym wygrywałby Hołownia. Sondaże są różne, znam sondaże potwierdzające, że Trzaskowski uzyskał najlepszy wynik, a Hołownia przegrałby dużo bardziej z Andrzejem Dudą” – stwierdził. Jak dodał, sondaże należy weryfikować w życiu, a to pokazała I tura wyborów.

„Rozumiem, że teraz jest pewien czas żałoby, trzeba przeboleć, że nie udało się wygrać, ale najważniejsze jest, żeby jak najszybciej się otrząsnąć i zająć się bieżącą aktywnością i snuciem pozytywnych planów na przyszłość” – podkreślił Grabiec.

Według rzecznika PO, „konsolidacja opozycji będzie niezbędna”. „PiS zapowiada zmiany legislacyjne, które mogą utrudnić udział w wyborach mniejszym środowiskom opozycyjnym, dlatego trzeba szukać sposobów na to, żeby po partnersku się porozumiewać” – stwierdził. „My jesteśmy na to otwarci, niezależnie od tych wszystkich napięć, które towarzyszą kampanii wyborczej. Rozumiemy te emocje, ale po kampanii wyborczej trzeba odłożyć je na bok i pomyśleć o budowaniu mostów, a nie wykopywaniu rowów” – podkreślił Grabiec.

Zauważył też, że Hołownia dopiero gromadzi doświadczenie polityczne. „Świeże spojrzenie jest w polityce z jednej strony jego atutem, a z drugiej strony, wraz ze zdobywanym doświadczeniem politycznym, może być jedną z ważniejszych postaci przyszłej sceny politycznej” – ocenił rzecznik PO.

„Nie obrażamy się na emocje, które w czasie kampanii wyborczej się pojawiały; jesteśmy gotowi do współpracy” – zadeklarował. Przekonywał, że Koalicja Obywatelska jest otwartym projektem politycznym, o czym świadczy m.in. powstanie przed wyborami do europarlamentu Koalicji Europejskiej.

„My poczekamy na ten moment, kiedy Hołownia będzie gotowy do partnerskiej współpracy politycznej, jesteśmy otwarci” – dodał Grabiec.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk