PolskaKomisja weryfikacyjna przyznała 380 tys. zł odszkodowania dla lokatorów

Magdalena Targańska28 lipca, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Komisja weryfikacyjna przyznała 380 tys. zł odszkodowania dla lokatorów ze zreprywatyzowanych kamienic – poinformował we wtorek jej przewodniczący Sebastian Kaleta. Komisja stwierdziła też nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości przy ul. Barszczewskiej 7 i Alei Waszyngtona 63.

Na konferencji prasowej Kaleta poinformował, że komisja wydała 15 decyzji dot. odszkodowań i zadośćuczynień dla lokatorów ze zreprywatyzowanych kamienic na kwotę ponad 380 tys. zł. Wyjaśnił, że świadczenia przyznano m.in. za drastyczne podwyżki czynszu, stres, uciążliwe remonty, utrudnianie zamieszkiwania w lokalu.

„Dzisiaj rozpatrywaliśmy sprawy mieszkańców m.in. Łomżyńskiej 44, Schroegera 72, Koszykowej 49. Kolejni mieszkańcy otrzymają decyzję o zadośćuczynieniu i odszkodowaniu” – zaznaczył Kaleta.

Na posiedzeniu niejawnym komisja zajęła się również sprawą nieruchomości przy ul. Barszczewskiej 7. „Nieruchomość ta została zreprywatyzowana m.in. na słynnego Marka M. Co jest interesujące w tej sprawie pan Marek M. kupił roszczenia, do 1/3 udziałów w tej nieruchomości za 100 zł. Następnie po reprywatyzacji, kilkanaście miesięcy po zakupie roszczeń, sprzedał swój udział za 700 tys. zł” – mówił Kaleta.

Wyjaśnił, że komisja nakazała zwrot do m.st. Warszawy uzyskanych środków i stwierdziła wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa.

Komisja zajęła się również nieruchomością przy Alei Waszyngtona 63. „Tutaj również Marek M. nabył roszczenia za 200 zł i w tej sprawie komisja uchyliła decyzję (zwrotową) i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia m.st. Warszawa” – przekazał Kaleta.

W ostatni piątek Sejmie miał głosować nad projektem usprawnienia wypłaty odszkodowań ws. reprywatyzacji, jednak punkt ten został zdjęty z porządku głosowań.

Projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami złożony w czerwcu przez klub PiS zakłada m.in. usprawnioną procedurę przyznawania odszkodowań lokatorom. Zgodnie z projektem sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, a już nie m.st. Warszawa.

Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 + trzy =