Sondaż: 41,5 proc. za poszerzeniem koalicji rządowej; najczęstszym wyborem – PSL-Kukiz15

Karol Kwiatkowski27 lipca, 20203 min

42,2 proc. badanych jest przeciw poszerzeniu koalicji rządowej, a 41,5 proc. jest za takim rozwiązaniem – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Najchętniej jako koalicjanta wskazywano PSL-Kukiz15, a najrzadziej Lewicę.

W sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” badani zostali zapytani, „Czy Zjednoczona Prawica/PiS powinna/powinien szukać w Sejmie koalicjanta?”. Najwięcej, bo 42,2 proc. badanych wskazało, że nie, bo obecna większość wystarczy do rządzenia.

Odpowiedź: „Tak, powinna/powinien szukać stabilniejszej większości” wskazało z kolei 41,5 proc. ankietowanych. 16,3 proc. wybrało natomiast opcję: „Nie wiem/trudno powiedzieć”.

Respondenci zostali również zapytani o potencjalnego sojusznika obozu rządzącego. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią była Koalicja Polska PSL-Kukiz15 – 32,4 proc. Drugim wyborem okazała się Konfederacja – 26,5 proc. wskazań.

Jako nowego koalicjanta 7,3 proc. wybrało Koalicję Obywatelską, a tylko 5,6 proc. Lewicę.

28,2 proc. zwolenników poszerzania koalicji odpowiedziało z kolei, że nie wie, bądź trudno to stwierdzić.

Jak wynika z sondażu, za opcją poszerzenia koalicji rządzącej opowiadają się przede wszystkim wyborcy PiS. Taki pomysł poparło 57 proc. badanych, którzy w ostatnich wyborach do Sejmu głosowali na Zjednoczoną Prawicę.

Z kolei zwolennicy innych partii w większości uważają, że PiS nie powinien szukać nowych koalicjantów. Tak uważa 65 proc. wyborców Konfederacji, 64 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej i 50 proc. głosujących na Lewicę.

Natomiast 36 proc. zwolenników Koalicji Polskiej popiera plany poszerzania przez PiS koalicji, a równocześnie aż 46 proc. wskazało odpowiedź: „Trudno powiedzieć”. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk