Nie ma decyzji w sprawie rekonstrukcji rządu

Karol Kwiatkowski24 lipca, 20204 min

W sprawie rekonstrukcji rządu nie zapadły decyzje, rozmowy trwają – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że personalia to kwestia wtórna. Wyraził nadzieję na dalszą współpracę z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Morawiecki pytany w Polsat News o rekonstrukcję rządu, zapowiedzianą przez prezesa PiS powiedział, że „nie ma tutaj decyzji”. Przyznał, że sprawa była wśród wielu tematów piątkowego spotkania kierownictwa PiS.

„Rozmawiamy w różnych konfiguracjach personalnych o tym, jak najlepiej ukształtować rząd, natomiast rekonstrukcja nie jest ani dobra, ani zła – powiedział premier. „Ona może być bardzo dobra, może być słabsza, w zależności od tego, jakimi będzie się charakteryzowała cechami” – dodał szef rządu.

Zadeklarował, że jego celem jest, „żeby ten rząd po pewnej rekonstrukcji – jak głęboka ona będzie, tego jeszcze nie zadecydowaliśmy – był dynamiczny, żeby procesy decyzyjne przebiegały szybko, żeby procesy inwestycyjne mogły być łatwiejsze, bo na tym nam bardzo zależy”. „Personalia to jest kwestia wtórna” – zaznaczył.

Pytany czy zostanie zredukowana liczba ministerstw powiedział: „taka opcja nie jest wykluczona, ale ostateczne decyzje tutaj jeszcze nie zapadły”.

Podkreślił też, że decyzja o tym, czy Jarosław Gowin (Porozumienie) znów zostanie wicepremierem, musi zostać „wypracowana w ramach kierownictwa Zjednoczonej Prawicy”, z udziałem Gowina i Jarosława Kaczyńskiego.

Premier pytany czy minister zdrowia Łukasz Szumowski pozostanie w rządzie podkreślił: „Ja wobec pana ministra Szumowskiemu nie mam żadnych innych planów, mam nadzieję na współpracę z panem ministrem”.

„Ja jestem przede wszystkim przewdzięczny panu ministrowi Szumowskiemu za to, że tak wspaniale bronił Polaków przed koronawirusem, za właściwe decyzje. Za to, że tak odważnie podejmował te decyzje i dzięki niemu przeszliśmy tę fazę w miarę suchą nogą, a jeżeli będzie druga fala, myślę, że się nauczyliśmy żyć coraz lepiej z tą epidemią” – zaznaczył szef rządu

Według premiera zasługi Szumowskiego i świadectwo jego sprawności to również „gigantyczny skok cywilizacyjny w zakresie informatyzacji służby zdrowia: elektroniczne recepty, elektroniczne zwolnienia; coś, co się przez dziesięciolecie nie udało”.

W ubiegłą niedzielę prezes PiS zapowiedział, że w rządzie „na pewno będą zmiany personalne”, rząd ma być inaczej skonstruowany; Kaczyński zadeklarował zarazem, że „premier zostaje”.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk