Zarzuty dyscyplinarne dla sędziego za znieważenie prezydenta na Twitterze

Karol Kwiatkowski23 lipca, 20203 min

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął w czwartek postępowanie i przedstawił zarzuty dyscyplinarne poznańskiemu sędziemu w związku z jego wpisem na Twitterze. Zdaniem rzecznika sędzia znieważył swoim postem prezydenta Andrzeja Dudę.

Chodzi o wpis sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu na portalu społecznościowym ze stycznia br. „Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! (Podpis sędziego – PAP)”.

Jak poinformowano na stronie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych jego zastępca Przemysław Radzik wszczął w czwartek postepowanie dyscyplinarne w sprawie poznańskiego sędziego i przedstawił mu zarzut dyscyplinarny.

Według Radzika, sędzia „nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych znieważył Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę”. W ocenie rzecznika dyscyplinarnego sędzia naruszył też konstytucyjną zasadę niezawisłości sędziowskiej w zakresie zakazu prowadzenia działalności publicznej nie dającej się pogodzić z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów.

W komunikacie Radzik podkreślił, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłoby podważyć zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności. „Powinien także powściągliwie korzystać z mediów społecznościowych” – dodał.

Jak podkreślił Radzik sędziowie są przedmiotem uważnej obserwacji pod kątem wymogów wynikających z obowiązku sprawowania urzędu z godnością i wymaga się od nich o wiele więcej niż od przeciętnego członka społeczeństwa. Dodał, że znieważanie jakiejkolwiek osoby, nie mieści się we wzorcu godnego zachowania każdego człowieka, nie tylko sędziego. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk