XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Karol Kwiatkowski19 lipca, 20208 min

Rozpoczynający się w niedzielę XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Umocnieni eucharystią niesiemy Chrystusa”. Towarzyszy mu organizowana przez MIVA Polska akcja św. Krzysztofa” – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany km na środki transportu dla misjonarzy.

„Sprawny samochód, motocykl, rower, czy tratwa to dla misjonarza podstawowe narzędzie ewangelizacji. Niekiedy pokonanie odcinka kilkudziesięciu kilometrów zajmuje kilka godzin, zwłaszcza, jeśli jest pora deszczowa, drogi mają duże dziury, jedzie się przez piach, czy trzeba przedzierać się przez dżunglę” – powiedział w rozmowie z PAP dyr. MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, który sam był misjonarzem w RPA.

Zwrócił uwagę, że dzięki środkom transportu, misjonarze mają także szansę pomagać miejscowej ludności poprzez dowiezienie chorych do szpitala czy ośrodka zdrowia. „Teraz w czasie pandemii, kiedy w wielu miejscach panuje głód, misjonarze starają się także dostarczać żywność i lekarstwa” – powiedział ks. Kraśnicki, zachęcając do włączenia się w akcję.

Hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa „Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa” wpisuje się w tegoroczny rok duszpasterski Kościoła w Polsce. „Papież Benedykt XVI w posynodalnej adhortacji apostolskiej +Sacramentum Caritatis+ napisał, że +Kościół, który jest prawdziwie eucharystyczny, jest także misyjny+. Na zakończenie mszy św., kiedy kapłan mówi: +Idźcie w pokoju Chrystusa+, jest to wezwanie do pójścia w świat z przesłaniem Dobrej Nowiny” – powiedział ks. Kraśnicki.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że wielu miejscach na świecie chrześcijanie nie mają tak łatwego dostępu do eucharystii, jak w Polsce. „W RPA, gdzie pracowałem msza św. kilka razy w miesiącu sprawowana była jedynie w głównych kaplicach, zaś w dojazdowych w najlepszym razie raz na kilka tygodni” – wyznał. Dodał, że np. w Ameryce Łacińskiej, kiedy woda opada w Amazonce, wierni czekają nawet dłużej na misjonarza. „To powinno budzić w nas wdzięczność oraz chęć wsparcia tych, którzy posługują na misjach niosąc innym Chrystusa” – powiedział ks. Kraśnicki.

W związku z epidemią i ograniczeniami sanitarnymi tegoroczne obchody Tygodnia Św. Krzysztofa odbędą się przede wszystkim w parafiach. „Zachęcamy, aby np. w dniu wspomnienia liturgicznego św. Krzysztofa – 25 lipca, księża proboszczowie podczas mszy św. modlili się za kierowców, zorganizowali błogosławieństwo samochodów oraz poinformowali o naszej akcji” – powiedział ks. Kraśnicki. „Materiały liturgiczne można pobrać ze strony internetowej MIVA Polska” – dodał.

„W liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa 25 lipca na Jasnej Górze odbędzie się specjalna modlitwa za wszystkich kierowców i podróżujących misjonarzy na całym świecie” – zapowiedział ks. Kraśnicki.

Z zebranych funduszy w ubiegłym roku MIVA Polska zrealizowała 91 projektów, w ramach których zakupiono ponad 300 pojazdów dla misjonarzy, w 34 krajach świata. Najwięcej w Afryce (53 projektów) w 21 krajach. Na drugim miejscu była Ameryka Południowa (25 projektów) w 8 krajach, 5 projektów w Azji w 2 krajach. W Oceanii udało się zrealizować 6 projektów oraz po jednym w Ameryce Północnej (na Alasce) i w Europie (w Albanii).

Na zakup pojazdów zostało przekazanych prawie 3 mln. 500 tys. zł. Wartość projektów wyniosła ponad 7 mln. 500 tys. zł. Większość funduszy pochodzi ze zbiórek parafialnych.

Wśród zakupionych pojazdów znalazło się 58 samochodów, 31 motocykli dla ośrodków zdrowia, 155 rowerów dla katechistów misyjnych, trzy busy, jeden kład i jedna łódź, 3 silniki do łodzi, 42 wózki inwalidzkie, ambulans do szpitala, który umożliwia lekarzom dotarcie do chorych.

Zgodnie z danymi Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2019 roku na misjach posługuje 1903 misjonarzy z kraju. Najwięcej(730) w Afryce i na Madagaskarze, w tym w Kamerunie jest 109, w Zambii 63, w Tanzanii 60. Na drugim miejscu jest Ameryka Południowa i Karaiby, gdzie pracuje 766 misjonarzy z Polski, w tym jest 168 kapłanów diecezjalnych, 403 zakonników, 178 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. Najliczniejsza grupa posługuje w Brazylii (238), Boliwii (122), Argentynie (191).

W Azji jest 328 polskich misjonarzy. Od wielu lat najwięcej pracuje w Kazachstanie (115), na Filipinach (29) i w Japonii (28). Natomiast w Oceanii przebywa 62 misjonarzy z Polski.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu działają w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pozyskiwaniu środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Poza „Akcją św. Krzysztof”, MIVA Polska organizuje także akcje: „Ratujemy życie – misyjny ambulans”; „Odblaski życia” (promującą noszenie elementów odblaskowych po zmroku); „Z Ewangelią na motorze” (zachęcającą motocyklistów do wsparcia zakupu motocykli dla misjonarzy) oraz uCZYNek WIARY (zbiórka na rowery dla katechistów w Afryce). (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk