Szczerba: Druga tura wyborów powinna być powtórzona

Karol Kwiatkowski19 lipca, 20205 min

Uważam, że powinna zostać powtórzona II tura wyborów. I zorganizowane w sposób nie budzący wątpliwości. W innym przypadku mandat przyszłego Prezydenta może być kwestionowany. – powiedział Michał Szczerba w wywiadzie dla Gazety Prawnej.

Z posłem Koalicji Obywatelskiej Michałem Szczerbą rozmawiał Grzegorz Kowalczyk. Padło szereg interesujących pytań i zaskakujących odpowiedzi. Przestawimy tylko kilka najciekawszych wątków.

Dziennikarz na wstępie zapytał posła o to jakie nieprawidłowości zostały wskazane w proteście wyborczym. Szczerba obszernie odpowiedział: „Złożyliśmy duży protest jako komitet Rafała Trzaskowskiego, ale należy się spodziewać kilku tysięcy protestów z kraju i zagranicy. To nie były wolne i uczciwe wybory! Władza tysiącom odebrała bierne prawo wyborcze. To złamanie Konstytucji. Protesty dotyczą różnych aspektów. Chodzi m.in. o niedziałającą aplikację MSZ eWybory. Przez jej awarię, tysiące obywyteli nie mogło się zarejestrować na wybory. Nie dostarczono na czas tysięcy pakietów wyborczych do Polaków głosujących za granicą.. Wyglądało to na celowy sabotaż podległych rządowi konsulatów i placówek. Również w kraju były nieprawidłowości z ePUAP, do spisów nie zostało dopisanych tysiące wyborców, co okazało się dopiero 12 lipca, kiedy odmówiono im prawa głosu. Programy informacyjne i publicystyczne TVP pracowały jak cześć sztabu Andrzeja Dudy. Rozumiem, że odpłacali się za 2 miliardy zabrane chorym na raka, ale to poważne naruszenie zasad. Skrajnym przypadkiem była ustawka debaty z publicznością składająca się z działaczy PiS. Poczta odpowiedzialna za głosowanie korespondencyjne, rozniosła miliony ulotek Dudy. Już w ciszy wyborczej przez alert RCB, mobilizowano starszy elektorat, tradycyjnie głosujący na PiS. Wreszcie to raport OBWE nie pozostawił złudzeń, że te wybory spełniły standardy międzynarodowe.”

Kolejny wątek dotyczył skali nadużyć według posła KO: „To było masowe zjawisko, które uniemożliwiło oddanie głosu od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy wyborców za granicą. Bardzo niepokojąca jest też liczba głosów nieważnych w głosowaniu korespondencyjnym w kraju. Liczymy na to, że Sąd Najwyższy dokona szczegółowej analizy tych protestów. Przypominamy jednocześnie, że zgodnie z Konstytucją to Sąd Najwyższy rozpatruje protesty, a nie powołana przez PiS i umeblowana przez neoKRS Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.”

Dziennikarz spytał: Wybory powinny zostać unieważnione? 

Szczerba:

Uważam, że powinna zostać powtórzona II tura wyborów. I zorganizowane w sposób nie budzący wątpliwości. W innym przypadku mandat przyszłego Prezydenta może być kwestionowany.

Poseł zapytany czy Rafał Trzaskowski zostanie liderem opozycji, odpowiedział, że Rafał Trzaskowski już jest liderem opozycji i że o tym zdecydowali wyborcy.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk